İlköğretim II. kademe 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde, öğrencilerin, bilişsel ve duyuşsal giriş davranış özelliklerinin başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of cognitive and affective entry behaviour features on the achievement and attitudes of the primary school second stage 6th and 7th grade students in social studies course
- Tez No: 161737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET İlköğretim II. kademe 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin, bilişsel ve duyuşsal giriş davranış özelliklerinin basan ve tutumlarına etkisi konulu bu araştırma ile ilköğretim II. kademede öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersine yönelik ön hazırlık durumlarının ve bu derse karşı tutumlarının basanlarına etkisi incelenmeye çalışılmıştır. 2004 - 2005 eğitim - öğretim yılında Konya ili merkez Selçuklu, Karatay ve Meram İlköğretim Okullarında 600 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem grubuna tarafımızdan geliştirilen Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği uygulanarak Duyuşsal Giriş Özelliklerinin tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca öğrencilerin bir önceki yıla ait Sosyal Bilgiler dersi yıl sonu notlarının ortalaması ile Bilişsel Giriş Davranış Özelliklerinin tespiti, 2004 - 2005 eğitim - öğretim yılında Sosyal Bilgiler Dersinden aldıkları notlarla da basanlarının tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Araştırmada, istatistiksel teknik olarak Korelasyon ( r), t testi ve varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Öğrencilerin Bilişsel ve Duyuşsal Giriş Davranış Özellikleri ile basan düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerine ve sınıf düzeylerine göre basan düzeylerinin farklılaşma durumu t testi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin yaşlarına göre basan düzeylerinin farklılaşma durumu f testi (Anova) ile test edilmiştir. İstatistiksel analizler bilgisayar ortamında SPSS 11 programıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda bilişsel giriş davranış özellikleri ve duyuşsal giriş özelliklerinin öğrenci başarısında önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan istatistiksel verilere göre öğrenciler açısından ilköğretim Sosyal Bilgiler Dersinde ön öğrenmelerin öneminin de etkili olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been tried to examine the primary school, second stage students' preparations and attitudes towards social studies course by this study named“The Effects of Cognitive and Affective Entry Behaviour Features on the Achievement and Attitudes of the Primary School Second Stage 6th and 7th Grade Students in Social Studies Course”. 600 students attending primary schools in Selçuklu, Karatay, and Meram provinces of Konya in 2004-2005 academic year have constitute the sample. It has been tried to determine the affective entry features by applying the Social Studies Attitude Scale developed by the researcher to sample group. Furthermore, it has been tried to determine the cognitive entry behaviour features by the students' former academic year average grades, and also their achievement has been tried to determine by the grades they got in social studies course in 2004-2005 academic year. In this study, correlation ( r), t-test and variance analysis (Anova) have been used as statistical techniques. Correlation technique has been used to state the relation between the students' cognitive and affective entry behaviour features and their achievement level. The difference between the achievement level according to the students' sex and grades has been analyzed by t-test The difference of their achievement levels according to their age has been tested by f-test (Anova). Statistical analyses have been done by SPSS 1 1 program in computer environment. As a result of this study, it has been elicited that cognitive entry behaviour features and affective entry features have significant effects on the students' achievements. However, it has been satisfied that the importance of pre-learning activities for the students is also effective in social studies course. Life sciences course in first stage of primary school is also important, especially for pre-leaming of social studies course.