İlköğretim II. kademe sosyal bilgiler dersinin öğretiminde karşılaşılan sorunlar
The Encountered problems at the social sciences teaching in the second stage of primary education
- Tez No: 125481
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM II. KADEME SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETİMİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR Ömer AĞIR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yavuz ÖZDEMİR 2003 Sayfa: Jüri: Yrd. Doç. Dr. Yavuz ÖZDEMİR Yrd. Doç. Dr. Selahattin TOZLU Yrd. Doç. Dr. A. Sinan BİLGİLİ Bu araştırmada amaç, ilköğretim okullarında 6 ve 7. sınıflarda Sosyal Bilgiler dersinde karşılaşılan sorunlar tespit ederek bu sorunların çözümü için öneriler ortaya koymaktır. Araştırma konumuz Sosyal Bilgiler Öğretimi olunca Sosyal Bilgiler dersinin içeriğinin ve amaçlarının daha iyi anlaşılabileceğini düşünerek giriş kısmına Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilgiler kavramlarının tanımı ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler üzerinde durduk. Sosyal Bilgiler dersinde karşılaşılan sorunlar tespit ederken Sosyal Bilgiler öğretmenlerine anket uyguladık ve anketin sonunda yaptığımız değerlendirme ile birlikte problemlerin çözümüne yönelik önerilerde bulunduk. Sorunları, Eğitim sisteminden, ders programından, öğretimden, Araç Gereç ve Ders kitaplarından olmak üzere dört başlık altında grupladık. Sosyal Bilgiler Öğretiminde yaşanan sorunları bilimsel olarak incelerken ilköğretim kurumlarında izlenen ders programlarının hedeflerini ders kitaplarının içeriği, sınıf içinde kullanılan öğreti, yöntem ve teknikleri, araç gereçleri, öğrenci başarısını, ölçme ve değerlendirme boyutlarını da ele alıp inceledik. Çalışmamız sırasında çeşitli araştırma, makale, eser ve çevirilerden yararlandık. Bilgi toplama tekniği olarak anket metodunu kullandık. Araştırma sonucunda elde edilen veriler gösteriyor ki, Sosyal Bilgiler öğretiminde programdan, ders kitaplarından, ve öğretimden kaynaklanan sorunlar önemli yer tutmaktadır. Öğretim yöntem ve Tekniklerinde önemli eksikler vardır, öğretimde geleneksel yöntemlerin ağırlıklı olduğunu gördük. Sosyal Bilgiler programının yerellik, güncellik gibi ilkelerden yoksun olduğu, ayrıca ders kitaplarındaki eksiklerin önemli boyutlarda olduğunu gördük. Çalışmamızın son bölümünde Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşlerinden hareketle konuyla ilgili çeşitli araştırma eserlerini inceleyerek mevcut görüşler doğrultusunda çözümler ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE ENCOUNTERED PROBLEMS AT THE SOCIAL SCIENCES TEACHING IN THE SECOND STAGE OF PRIMARY EDUCATION Ömer A?IR Advisor: Assist. Prof Yavuz ÖZDEMİR 2003 Page: Jury: Assist. Prof. Dr. Yavuz ÖZDEMİR Assist. Prof. Dr. Selahattin TOZLU Assist. Prof. Dr. A. Sinan BİLGİLİ This study aims to reveal encountered problems and prouide uggestions for the solution of these problems at the course of social sciences in the grade 6th and 7th of primary schools. Since we have aimed to study the teaching of social soiences course as a subject, matter, for further understanding of the context and targes of social sciences and social sciences concepts, we have focused on there relations founded among these concepts. While revealing the problems at the course of social scrences we have applied a survey to sociences teachers. Then after the survey scrences addition to an overall evaluation we have developed suiggestions about sobut ion of the problems. We have categorized the problems under four titles. Thes are education system, curriculums, teaching ethods, and course materials. While we scientifically analyze the available problems of social sciences teaching in primary schools; the targets of current curriculum the context of texbooks, the used teaching methods, techniques at the classes, course materials, student success, and lastly measurement and evaluation dimensions were considered and searched. During the study we have benefited from such kind of reseauch articles, works,and translations. On the other hand, survey method wasused as a data collection technique At the end of the study the finding data implies that in the social science teaching the wll-known problems stemming from the curriculum textbooks, and teaching methods have a great significance. There are crucial deficiencies in the teaching methods and techniques. We have observed the domination of traditional teaching methods. Social sciences curriculum is in deprivation of a certain number of principles like localism, and currency. Futhermore, the deficiencies in the textbooks are in a large number. In the last part of the study as depend on the opinions ofsoci al sciences teachers we have examined such kind of research works which werev elated with the subject. Then, we have tried to provide solutions at the light f available sources and opinions.