Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden beş-altı yaş grubu çocuklarına zaman kavramı öğretilmesi
Teaching the time concept to 5-6 year old group preschool children who attend nursery schools
- Tez No: 161777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA CANTEKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
116 BÖLÜM vn ÖZET Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden öğrencilere zaman kavramı yaratıcı etkinlik programının, zaman kavramım öğrenmede etkisi incelenmiştir. Araştırma deneme modelinde olup, kontrollü ön-test, son-test modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Aksaray ti Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı anaokuluna giden 5-6- yaş grubu çocukları oluşturmaktadır.Anasınıflarından birisi tesadüfi küme örnekleme yöntemiyle seçilerek çalışma evreni oluşturulmuştur.Çalışma evreni olarak seçilen Nene Hatun Anaokuluna devam eden 5-6 yaşındaki çocukların sayısı 38 dir. Bu çocuklardan tesadüfi eleman örnekleme yöntemi ile Kelebekler grubu 20, Yıldızlar grubu 1 8 olmak üzere toplam 38 çocuk çalışma kapsamına alınmıştır. Bu çocuklardan 20'si deneme, 18'i kontrol grubunu oluşturmaktadır. Anaokulunda deneme ve kontrol grubu belirlendikten sonra uygulamaya geçmeden önce kontrol ve deneme gruplarına zaman kavramı ile ilgili bilgilerini ölçmek amacıyla“Zaman Kavramı Başarı Değerlendirme ölçeği”uygulanmıştır. Kontrol grubuna sınıf öğretmeni okul müfredatında yer alan programı uygularken deneme grubuna Kurtuluş (1999) tarafından oluşturulan“Zaman Kavramı Yaratıcı Etkinlik Programı”araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Günlük uygulamalara başlarken ilk 10-15 dakika bir önceki gün yapılan çalışmaların hatırlanmasına ayrılmış ardından o günkü program uygulanmışta-. Her haftanın son gününde o hafta uygulanan etkinliklerden çocuklar tarafından en beğenilenler seçilerek tekrar çalışmaları yapılmıştır. Araştırma, zaman kavramının süre, önce-şimdi-sonra, sabah-akşam, dün-bugün- yarın, hafta, ay, mevsim, yıl, takvim, saat konularım içeren yaratıcı etkinliklerle oluşturulan programın zamansal sıralama, zaman birimlerini sınıflama ve sıralama ve117 zamanı gösteren araçları kullanma alt başlıkları ile ilgili olarak toplam üç hafta süren program bitince deneme ve kontrol gruplarına tekrar“Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği”son-testi uygulanmıştır.Deneme ve kontrol gruplarının verdiği cevaplar cevap formuna işaretlenerek gerekli istatistiksel işlemler yapılmıştır. ölçekten elde edilen kontrol ve deneme grubuna ait ön-test ve son-test puanlan bilgisayar kodlama cetvellerine geçirilmiştir. Kodlama işleminden sonra uzman kişi taralından sonuçlar SPSS 12 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Deneme ve kontrol grubu çocuklarının ön-test puan ortalamaları ve son-test puan ortalamalarının önem kontrolü“f testi ile yapılmıştır. Deneme ve kontrol grubu çocuklarının ön-test ve son-test puan ortalamaları arasındaki farkın önem kontrolü ise ”eşleştirilmiş t testi“ ile yapılmıştır. Verilerin analizinde önem düzeyi 0.05 olarak benimsenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Deneme ve kontrol grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği ön-test puan ortalamaları arasında önemli bir fark bulunmamıştır. 2. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği son- test puan ortalamaları, kontrol grubu çocuklarının son-test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 3. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği son- test puan ortalamaları, ön-test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 4. Kontrol grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan değerlendirme ölçeği ön-test puan ortalamaları ile son-test puan ortalamaları arasında fark bulunmuştur. 5. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği ”zamansa! sıralama becerilerinin (geçmiş, şimdi, gelecek)“son-test puan ortalamaları,118 kontrol grubu çocuklarının son-test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 6. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği ”zamansal sıralama becerilerinin (geçmiş, şimdi, gelecek)“ son-test puan ortalamaları, ön- test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 7. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Başarı Değerlendirme ölçeği ”zaman birimlerini sınıflandırma becerilerinin (gün, hafta, yıl )“ son-test puan ortalamaları, kontrol grubu çocuklarının son-test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 8. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği ”zaman birimlerini sınıflandırma becerilerinin (gün, hafta, yıl )“ son-test puan ortalamaları, ön-test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 9. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği ”zamanı gösteren araçları kullanma becerilerinin“ son-test puan ortalamaları, kontrol grubu çocuklarının son-test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 10. Deneme grubu çocuklarının Zaman Kavramı Basan Değerlendirme ölçeği ”zamanı gösteren araçları kullanma becerilerinin" son-test puan ortalamaları, ön-test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. Bulgularda elde edilen sonuçlar tartışılmış ve buna bağlı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY In this research, the effects of“creative activities program for time concept”on preschool children's acquisition of“time concept”are investigated. The research is organized as a test model ( case study ),and controlled pre-test and post-test model is applied. The research groups consist of 5-6 year old preschool children who are attending the nursery schools in the preschool district of Aksaray National Education Directorate. One of the preschool classrooms was selected by using the random group sampling method and the research universe was formed. 38 preschool children (5-6 year old) were selected as study universe from Nene Hatun Nursery School. By using the random element sampling method 20 children were selected as The Butterfly Group, and 18 children were selected as The Stars Group. Total 38 children were selected. 20 children formed test group and 18 children formed control group. After forming the test and control groups from the nursery school,“The time concept achievement test”was applied to measure“time concept”knowledge levels of test and control groups before applying the main parts of the research. The activities of the school curriculum was applied on the control group by their teacher. On the other hand“creative activities program for time concept”developed by Kurtuluş (1999) was applied on the test group by the researcher. Before starting the everyday application, the activities of last day was reviewed during the first 10 or 15 minutes as a warm-up activity and then daily plan was applied. The most interesting activity chosen by the children was determined at the last day of the week and repeated. Creative activities curriculum containing the dimensions of time concept (period, before-now-after, morning-evening, yesterday-today-tomorrow, week, month, year, calendar, time of day) and including the subtitles like; identifying time flow, classifying and ordering time units, using the tools that show the time, were applied for three weeks and then“the time concept achievement test”was applied again on the test and control120 groups as a post-test Then answers given by the control and test groups were marked on the answer form and necessary statistical analysis was done. Points of pre-test and post-test were saved on the computer program. Then the results were evaluated by using the SPSS 12 statistical analysis program. Value control of average pre-test and post-test points of control and test groups was made by using the“t”test. And value control of the difference between the two group's pre-test and post-test points was made by“matched t test”. Value rank was determined as 0.05 by analysing the data. The results of the research are summarized below: 1- There was not an important difference between the average pre-test points of test and control group's related with the time concept achievement test. 2- The time concept post-test average points of test group were significantly higher than control group's average points. 3- The time concept post-test average points of test group were significantly higher than their pre-test average points. 4- The average points of control group's pre-test and post-test were found to be different 5- Test group's“time ordering skills (past-present-future)'' average points were significantly higher than control group's average points. 6- Test group's ”time ordering skills (past-present-future)“average points were significantly higher than their pre-test average points. 7- Test group's ”time classifying skills (day, week, year)“ average points were significantly higher than control group's average points.121 8- Test group's ”time classifying skills (day, week, year)“ average points were significantly higher than their pre-test average points. 9- Test group's ”skills of using time tools“ average points were significantly higher than control group's average points. 10- Test group's ”skills of using time tools" average points were significantly higher than their average points. In the study, these findings were discussed and some suggestions were developed.