Farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin anasınıfına giden beş-altı yaş çocuklarının erken öğrenme becerilerinin incelenmesi
The study of pre-learning abilities of the kindergarten children aged five and six of the famies with various socio-economical status
  1. Tez No: 234389
  2. Yazar: NAFİYE BİLGE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin anasınıfına devam eden beş-altı yaş çocuklarının Erken Öğrenme Becerilerinin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 16 ilköğretim okulunun anasınıfına devam eden beş-altı yaşlarında olan Alt, Orta, Üst sosyo-ekonomik düzeydeki 150 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocuklara ve çocukların anne babalarına yönelik soruları içeren Genel Bilgi Formu ile anne babaların sosyo-ekonomik düzeyini belirlemek için Sosyo-Ekonomik Düzeyi Belirleyici Ölçek kullanılmıştır. Örnekleme alınan çocuklara daha sonra Erken Öğrenme Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizinde, sosyo-ekonomik düzeyin çocukların Erken Öğrenme Becerileri olan Düşünme, Dil ve Sayı becerilerine etkisini tespit etmek için Kruskall Wallis Testi kullanılmıştır. Ayrıca, çocukların cinsiyetinin Erken Öğrenme Becerileri Ölçeği'nden aldıkları ortalama puanlara etkisi Mann-Whitney U Testi kullanılarak, çocuğun okul öncesi eğitim kurumuna devam etme süresinin çocukların Erken Öğrenme Becerileri Ölçeği'nden aldıkları ortama puanlarına etkisi Kruskall Wallis H Testi kullanılarak, çocuklarının anne babalarının yaşının çocukların Erken Öğrenme Becerileri Ölçeği'nden aldıkları ortama puanlara etkisi ise Kruskall Wallis H Testi kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Erken Öğrenme Becerilerinden olan Düşünme Becerileri alt ölçeği puanları açısından SED grupları arasında farklılık görülmektedir. Düşünme Becerileri alt ölçeği sıra ortalaması Üst SED grubunun lehine Alt ve Orta SED gruplarından yüksektir. Ayrıca, Orta SED grubunun Düşünme Becerileri alt ölçeği sıra ortalaması, Üst SED grubun Düşünme Becerileri alt ölçeği sıra ortalamasından düşük, Alt SED grubun Düşünme Becerileri alt ölçeği sıra ortalamasından yüksektir. Erken Öğrenme Becerilerinden olan Dil Becerileri alt ölçeği puanları açısından SED grupları arasında farklılık görülmektedir. Üst SED grubun Dil Becerileri alt ölçeği sıra ortalaması, Alt ve Orta SED gruplarının Dil Becerileri alt ölçeği sıra ortalamalarından yüksektir. Dil Becerileri alt ölçeği puanlamaları bakımından Orta SED grup Alt SED gruptan yüksektir. Erken Öğrenme Becerilerinden olan Sayı Becerileri alt ölçeği puanları açısından SED grupları arasındaki fark Üst SED grubun lehine bulunmuştur. Ayrıca Orta SED grubu Sayı Becerileri sıra ortalaması Alt SED ve Üst SED gruplarından düşüktür. EÖB açısından SED grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. EÖB sıra ortalamalarının Üst SED grubu lehine yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Orta SED grubu EÖB sıra ortalaması, Alt SED grubu EÖB sıra ortalamasından yüksek, Üst SED grubu EÖB sıra ortalamasından düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed to analyze the early learning abilities of the children of the families with different socio-economical status who attend pre-school education institutions. The sample of the research consisted of 150, five-six year old children of the upper, middle, higher socio-economical status families attending to the National Education 16 pre-school education institutions in Samsun province. To optain data, ? General İnformation Form? including the questions relared to the children and their parents was used. ?the Evaluation Scale for Early Learning Skills? was applied to the children enrolled in study. Kruskall Wallis Test was used to determine the influence of socio-economical status on ?Thinking, Language, Numeracy Abilities? termed early learning abilities. Morover, the effects of gender of the children and parents? age variables on the main scores of early learning abilities were analysed using Mann-Whitney U Test. The effects of the course duration on early learning abilities were analysed using Kruskall Wallis H Test.In accordance with the data, there were differences in SES ( Socio-economical Status ) groups in terms thinking abilitiy sub-scale scores. The ranking mean of thinking abilitiy sub-scale was higher in upper SES group than that in lower and that in middle SES groups. Additionally, the ranking mean of lower SES group thinking abilitiy sub-scale scores was lower than that in upper SES group and higher than that in lower SES group. There were differences between SES groups oin terms of language abilitiy sub-scale scores. The ranking mean of upper SES group language ability sub-scale score was higher than those in lower and middle groups. In terms of language ability sub-scale scores, middle SES group was higher than lower SES group. In terms of numeracy ability suc-scale scores, tehere were differences in favour of upper SES groups. Middle SES group scores were lower than that in lower and that in upper SES groups in terms of numeracy ability sub-sclae scores. In terms of early learning skills, tehere were statistically significant differences between SES groups. Early learning abilities were observed higher in favour of upper SES group. Additionally, the ranking mean of middle SES group early learning abilities was observed higher than that in lower SES group and was lower than that in upper SES group.