Küçük esnafın Avrupa Birliği'ne bakışı (Ankara örneği)
European Union view of small tradesman (the case of Ankara)
  1. Tez No: 161783
  2. Yazar: HASAN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Avrupa'yla ilişkilerimiz yaklaşık 250 yıl öncesine kadar daha çok karşılıklı mücadele şeklinde sürerken, Osmanlı'nın son dönemlerinde Avrupa'nın teknik üstünlüğünün kabul edilmesi sonucu ortaya çıkan yenileşme hareketleriyle birlikte, Avrupa medeniyeti önümüzde ulaşılması gereken esas hedef olarak telakki edilmeye başlanmışta. Bu telakkiye bağlı olarak Cumhuriyet dönemiyle de süren Avrupa'yla ilişkiler II. Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin Avrupa'yla entegrasyonuna yönelik bir sürece girdi. Bugün ilişkilerin geldiği noktadaki süreç hem Avrupalı hem de Türk politik aktörler ve toplumsal kesimler üzerinde baskı kuran ve de onları zorlayan bir kırılma noktasının yaşandığı günlerden geçtiğimizi gösteriyor. Şüphesiz bütün kurumsal yapılarımızı etkileyeceği tahmin edilen olası bir üyelik, toplumun temel sosyo/ekonomik örgütlenme biçimlerinden biri olan Küçük Esnaflar üzerinde de etkili olacak. Bu etkinin ne yönde olacağı sürecin ilerlemesiyle çok daha açık bir hale gelecektir. Fakat Avrupa Birliği sürecini küçük esnafların nasıl değerlendirdiği AB'ye bakışları ve AB'den beklentilerinin ne yönde olduğu merak konusudur. AB konulu çok yönlü araştırmaların yapıldığı Türkiye'de bir toplumsal kesim olarak küçük esnafların ele alınmamış olmasının ayrıca bir boşluğu dolduracağı düşünüldüğünden çalışma önem kazanıyor. Ankara' mn dört ilçesinin örneklem olarak belirlendiği bu araştırmada yaklaşık otuz esnaf gurubuna basit tesadüfi örnekleme yoluyla 250 adet anket uygulanmış bu sayede Ankara merkez olarak belirlediğimiz evrendeki küçük esnafların AB'ye bakışları ve bu süreçten beklentileri arastama sonunda elde edilen verilerin analiz edilmesiyle betimlenmiştir. Çalışmamız 2005 Nisan-Mayıs aylarında örneklemde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Approximately 250 years ago our relationship with Europe was depending on a reciprocal struggle. But after Ottoman Empire accepted technical superiority of Europe it launched a reform movement. Then European civilization was considered as a main target. This consideration developed by the new bom Republic. After the World War II our relationship with Europe turn out to be a process of integration. Today, at this very point this process comes, this relationship reveals the fact that there is a break point which puts a strain upon political actors and some social parts both in Europe and Turkey. Certainly, it is thought that if Turkey is accepted to E.U this will affect our all institutional structures deeply. This alteration also will influence on small tradesmen which are one of the basic type of organization of society. What kind of influance will it be? This question can only be replied more clearly when the process develops. Moreover, how small tradesmen evaluate this process and what they think about E.U and what expectations they have from E.U is a matter of curiosity. In addition, in spite of lots of researches conducted in Turkey concerning E.U points of view of small tradesmen was not regarded. Thus, this research is important since it will fill a gap. Four districts of Ankara were chosen as sampling. 250 Questionnaires were carried out on approximately thirty groups of small tradesmen by means of random sampling. As a result of this research, the views of small tradesmen concerning E.U and their expectation from the process under consideration were described and dates were analyzed. This research was conducted in 2005 at April and May in sampling.