Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de küçük ve orta boy işletmelere sağlanan finansal destekler ve etkinliği
Financial supports and financial activities obtained to small and medium size interprises in the European Union and in Turkey
  1. Tez No: 52826
  2. Yazar: FAHRİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu çalışmada Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) verilen finansal destekler ve etkinliği konusu ele alınmıştır. Birinci bölümde, destek verilen grubun sınırlarının belirlenmesi gereğinden hareketle, literatürden yararlanılarak KOBİ olgusu ve söz konusu işletmelerin desdeklenme nedenleri üzerinde durulmuştur. Literatürde üzerinde görüş birliğine varılmış bir KOBİ tanımı bulunmamaktadır. Her ülkenin hatta bir ülkedeki çeşitli kuruluşların amaçlan doğrultusunda bir tanım geliştirdiği görülmektedir. KOBİ'lerin isdihdam sağlama yeni teknoloji ve teknik yaratma bölgeler arası gelişmişlik farklılıklannı giderme gibi çeşitli ekonomik ve sosyal fonksiyonları bulun maktadır. Ayrıca bu işletmeler yapılarından kaynaklanan çeşitli dezavantajlara sahiptir. Bundan dolayı bu işletmelere destek sağlanması gerekmektedir. İkinci bölümde ise Avrupa Birliği ve üye ülkelerde KOBİ'lere sağlanan destekler ana hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Avrupa Birliği, üye ülkelerdeki tüm KOBİ'lere ortak menfaat sağlayacak desteklere ağırlık vermektedir. Üye ülkelerde ise sağlanan destekler farklılık göstermekle birlikte başlıca altı grupta toplanmaktadır : Girişimciliğin teşviki, danışmanlık hizmetleri, AR-GE harcamalarının devletçe üstlenilmesi, yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi, çevreyi korumaya yönelik harcamalar ve işletmelerarası işbirliğinin desteklenmesidir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türkiye'de KOBİ'lere sağlanan çeşitli destekler araştırılmıştır. Küçük ve Orta Boy İşletmelere sağlanan kredi, kredi-garanti, risk sermayesi, danışmanlık hizmetleri ve diğer destekler değerlendirilmiştir. Kredi dışındaki desteklerin yetersizliği vurgulandıktan sonra KOBİ'lere verilen en etkin destek olan kredilerin niteliği ve niceliği ortaya konmuştur. Halkbank'ın KOBİ'lere kul landırdığı kredilerden hareketle bu işletmelerin toplam kredilerden aldığı pay, kredilerin sektörel dağılımı, kredilerin geri dönme oranı, kredi verilen işletmelerin seçim kriterleri ve kredilerin yerinde kullanılıp kullanılmadığının kontrolü gibi konulara değinilmiştir.11 Bu çalışma ulaşılan belli başlı bulgular şunlardır ;Türkiye'de Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) kullandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payı çok düşüktür. KOBÎ kredilerinin toplam kredilerden aldığı pay; 1993 yılında % 2.77, 1994'de % 2.68 ve 1995 'te de % 3.48 olarak gerçekleşmiştir. Üç yılın ortalaması ise % 2.96'dır. Esnaf ve Sanatkarlara kullandırılan krediler hariç tutulduğunda ise bu oran daha da düşmekte olup, 1993 'te % 1.96 ve 1994-1995 yıllarında ise % 1.39 olarak aynı düzeyde kalmıştır. Bu oranın düşük olmasının, bankacılık sektörü ve işletmeden kaynaklanan çeşitli nedenleri bulunmaktadır: Kredilere güvence olarak, kredinin en az % 100 fazlası ile ipotek istenmesi kredi miktarını azaltan en önemli nedendir. İkinci olarak, KOBİ'lerin kârlılık oranlarının düşük olmasından dolayı kredilerin negatif reel faiz ile kullandınlmalanna rağmen yine de yüksek bulunmasıdır. İşletmeden kaynaklanan ikinci nedeni ise KOBİ sahiplerinin mevcut krediler hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Bir başka nedeni ise kredi kaynaklarının yeterli ve sürekli olmamasıdır. KOBİ'lerin kredi hacminin artırılabilmesi için teminat sorunun çözülmesi, ikinci olarak kendi kendini besleyen bir kaynak sisteminin oluşturulması ve KOBİ sahiplerine verilen eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The primary objective of this study is to examine the financial supports for Small and Medium sized Enterprises and their relative effectiveness. Part I introduces the SME concept used in the literature and is also concerned with the reasons for sup porting the companies, given that it is required to determine how large the group to be supported should be. In the literature, however, these is no agreed a defination for SME concept. Instead, the definition of SME has changed depending on the aims of the com panies not only among countries but also within individual country. SME's perform so me economic and social functions such as increasing employment capacity, creating new technology and technics, and removing the regional difterences within the country. However, SME's have some disadvantages arising from their own structures. That is why it is important to support these companies. Part II of the study presonts different kind of financial supports given to SME's in European Community and the member countries. It has been observed that European Community has paid special attention to the financial supports creating some benefits for SME's all over the Community. Although the financial supports differs among the member countries, they can be classified into six groups; encouraging the initiative activities, advisory services, governmental responsibility for R&D expenditu res, supporting the investments containing new technology, environmental expenditu res, and supporting for cooperation among companies. Part III examines the various financial supports for SME's in Turkey. The supports such as credits, credit guarantees, risk capital, advisory services provided to the small and middle-scale companies are studied. It is argued that the financial support methods except for the credits has not been effective. The qualitative and quantitative aspects of the credits, which is the best method, are examined. In addition, it is studied the sectoral distribution of credits, return ratio, the selection critics used to choose theIV companies to be given the credits, the monitoring if the credits are used in the correct way, and the share of SME's in total credits using the data on credits given by Halkbank. The main findings of the study are as follow. SME's get just a small porti on of credits in Turkey. The share of the credits for SME's in total credits has been % 2.77 in 1993, % 2.68 in 1994 and % 3.48 in 1995. It has been observed that this ra tio is decreasing when the credits for tradesmen and craftsmen are omitted. In this res pect the ratio has been % 1.96 in 1993 and % 1.39 in 1994-95. There are several re asons to explain why the ratio has been that low. The most important reason is that it is required to quarantee the credit no less than % 100 of credit amount. The second re ason is that the interest rate on credits is seem to be high although the interest rate is neqative in real terms because the profit ratio of SME's is low. Another reason related to the companies, the owners of SME's do not have enough information about avai lable credits. The last reasson is the resources devoted to credits are not efficient and permanent. In order to increase the credit share of SME's, it is essential to solve the as surance problem, to create self-sustaining system for resoursces, and to improve the educational and advisory services provided to the owners of SME's.