Anaokulu ve anasınıfına devam eden normal ve entegre eğitimi alan çocukların ebeveynlerinin okulöncesi eğitim kurumu seçimlerini etkileyen etmenler
The factors affecting pre-school education selections of parents whose children attend nursery school and kindergarten and get normal and mainstreaming education
  1. Tez No: 161797
  2. Yazar: RUKİYE KONUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUNAY YILDIRIM DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırma, kaynaştırma programlanılın uygulandığı anaokulu v< anasınıflanndaki çocukların ailelerinin engelli çocuğa sahip olup olmam; durumuna göre, okulöncesi eğitim kurumu seçimlerini etkileyen etmenler belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, genel tarama modeli türlerinden, ilişkisel tarama model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2003-2004 öğretim yılı Konya merkez ilçelerindeki resmî ve özel okulöncesi eğitim kurumlan oluşturmaktadır. Örneklerni ise, kaynaştırma eğitiminin uygulandığı anaokulu ve anasınıflanndaki 62'si engelli, 132'si normal gelişim gösteren çocuğun ailesi oluşturmaktadır. Ailelere ve çocuklara ait bilgiler Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla tespit edilmiştir. Ailelerin kurum seçimini etkileyen etmenleri, araştırmacı tarafından geliştirilen Araştırma Anketi ile ölçülmüştür. Elde edilen verilerin analizi bilgisayarda SPSS 1.00 paket programlarıyla yapılmıştır. Araştırmanın betimsel analizlerinde frekans ve yüzde; gruplararası karşılaştırmalarda ise, bağımsız t testi tekniğinden yararlanılmıştır. Kaynaştırma eğitiminin uygulandığı anaokulu ve anasını flarında engelli çocuğu olup olmama durumuna göre ailelerin kurum seçimi hakkındaki görüşleri; fiziksel koşullar, eğitsel ortamlar, açık hava oyun alanları, personel, program ve uygulama değişkenlerine göre incelenmiştir. Ailelerin görüşleri arasında "açık hava oyun alanlarT'na göre kurum seçiminde bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ancak ankette yer alan diğer değişkenlerin maddelerine engelli çocuğa sahip ailelerin, normal çocuğa sahip ailelere göre, okulöncesi eğitim kurumu seçiminde daha çok dikkat ettikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durumun, engelli çocuğu olan ailelerin içinde bulundukları ortamdan kaynaklanmış olabileceği düşünülebilir. Bu yüzden bu sonuçlar doğrultusunda ailelerin kaynaştırma eğitiminden beklenti düzeylerini ortaya koyan çalışmalar, evren genişletilerek de yapılabilir. 204
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine the factors which affect the selection of the preschool education institution according to the case of parents about having a child with disability whose children are attending to the nursery schools and kindergartens within which the mainstreaming programmes are carried out. In the research, the relational scanning model which is one of the general scanning model types has been applied. The environment of the research includes the education year of 2003- 2004 in the state and private pre-school education institutions in the central administrative districts within Konya. The families of the 62 children with disabilities and the families of the 132 children displaying normal development who attend to the nursery schools and the kindergartens in which the mainstreaming education is carried out. The information related to the families and the children has been determined by“the Individual Information Form”. The factors affecting the institution selection of the families have been measured via“the Research Poll”prepared by the researcher. The analysis of the data has been done by the SPSS 1.00 program pack on computer. In the descriptive analysis of the research the frequency and percentage have been applied in the comparisons among the groups. The opinions of the families about the selection of the institution according to having children with disabilities or not in the nursery schools and the kindergartens in which the mainstreaming education is applied are investigated as to the physical conditions, the educational environments, the open air playgrounds and the changes of personnel, programme and applications. No difference has been found about the selection of institution among the opinions of the families according to the open air playground. However, it has been emerged that the families having children with disabilities are more careful about the selection of pre-school training institution in comparison to the families having children without disabilities as to the other variables' matters that are present in the poll. It might be thought that the case could have been originated from the situation which the families having child with disabilities are in. Hence, parallel to the studies which manifests the expectation levels of the families can be produced by widening the environment. 205