Heterodoks iktisat/maliye yaklaşımının Türkiye'deki yansıması: 1990-2018
Reflections of heterodox economics / finance approach' on Turkey: 1990-2018
- Tez No: 579241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı, Heterodoks İktisat/Maliye okullarının, Türkiye‟deki yansımalarını ortaya koymaktır. Çalışmada ilk olarak, iktisadın toplum bilimlerinden ayrışarak“bilim”haline gelişine ve iktisat biliminin metodolojisine değinilmiştir. Devamında, iktisatta“ortodoks-heterodoks”ayrımı yapılarak, Ortodoks ve Heterodoks İktisat‟ın, teorileri ve metodolojileri açıklanmıştır. İlk bölüm, Ortodoks-Heterodoks İktisat‟ın, çalışma alanı, sınırları ve çalışma konuları tartışmaları ile sonlandırılmıĢtır. İkinci olarak, başlıca Heterodoks İktisat/Maliye okullarının tarihçesi, teorisi ve yöntemi incelenmiştir. Bu, çalışmanın konusu olan, Kurumcu/Kurumsal İktisat, Post-Keynesyen İktisat, Radikal Politik İktisat ve Feminist İktisat okulları açıklanmıştır. Son bölümde ise; Heterodoks İktisat/Maliye yaklaşımlarının, Türkiye‟deki yansımaları, 1990-2018 yılları arasında yayınlanmış, lisans üstü tezleri ve Türkiye‟nin kuruluş yılları itibariyle en eski on üniversitesinin, günümüzdeki akademik programları üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to state the reflecions of Heteredox Economics/Public Finance approaches on Turkey. Firstly, this study deals with the methodology of economics and how economics have become "a science‟‟ by seperating itself from other social sciences. Next, theories and methodologies of Orthodox and Heteredox economics are explained by dividing economics as Orthodox and Heterodox. The first chapter consists of main arguments, study fields and limitations of Orthodox – Heterodox economics. Secondly, the history, theory and methodology of primary Heterodox Economics/Public Finance are examined. In the context of this thesis, Radical Politic Economics, Post-Keynesian Economics, Instituonal Economics and Feminist Economics are explained. The last chapter examines, Heterodoks Economics/Public Finance approaches‟, the graduate and under-graduate programmes of the oldest ten universities of Turkey and the masters and Ph.d thesis that are published between the years 1990 and 2018.