İlköğretim 1. sınıfında başlatılan İngilizce öğretiminin çocuk gelişimi ve eğitim açısından incelenmesi
The evaluation of English instruction starting from 1st grade in terms of children development and education
  1. Tez No: 161838
  2. Yazar: ELİF KIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
ÖZ Milli Eğitim Bakanlığının 4. ve 5. sınıflarda zorunlu yabancı dil (ingilizce) öğretimi karan 1997' de uygulamaya konulmuştur. Bakanlığın 2000 yılında aldığı karar ilköğretim 1. 2. ve 3. sınıflarında İngilizce öğretim koşullarının sağlandığı durumlarda İngilizce derslerinin verilmesine olanak sağlamıştır. Erken yaşlarda yabancı dil öğretimine başlanması başta öğretmenlerin eğitimi olmak üzere kullanılan kaynaklar, yöntemler ve değerlendirmeye kadar birçok konunun dikkatlice düşünülmesini gerektirmektedir. Bu araştırmada ilköğretimin 1. sınıfında başlatılan İngilizce öğretiminin çocuk gelişimi ve eğitimi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda üç devlet ilköğretim okulunda üç öğretmen ve bir özel ilköğretim okulunda iki öğretmenle görüşme yapılıp, bu öğretmenlerin eğitim ve meslek yaşantıları, çocuklara yabancı dil öğretimiyle ilgili deneyimleri, bu konudaki görüşleri ve öğretim uygulamalarıyla ilgili bilgi alınmıştır. Görüşme yapılan öğretmenlerin 1. 2. ve 3. sınıf derslerinin kaydı yapılmış ve derslerin kayıtlan çeviri yazıya dönüştürülmüştür. Bu kayıtlara dayalı olarak öğretmenlerin kullandıkları dilsel öğeler, sınıf içi etkileşim bağlamı çerçevesinde incelenmiş; öğretmenlerin sınıf içi etkileşim yollan ve çocuklara karşı tutumlarıyla, son çocukluk dönemindeki öğrencilerin gelişim özelliklerini ne derece göz önünde bulundurdukları saptanmaya çalışılmıştır. İnceleme“düzenek kaydırma”,“dilsel birimleri yineletme”,“beklentileri dile getirme”,“öğretim etkinliklerinin düzenlenişi”,“kullanılan yönergeler”,“sınamacı ve öğretme odaklı yaklaşımın yansıması olarak değerlendirme biçimi”,“sınıf yönetimi”ve“yanlış düzeltme yollan”başlıkları altında yapılmıştır. Bu dilsel öğelerin incelenmesi sonucu, öğretmelerin sınıf yönetimini sağlama, öğrencilerin yanlışlarım düzeltme, öğretim etkinliklerini düzenleme biçimleri davranışçı, bilişsel ve oluşturmacı öğrenme kuramının yansıması biçiminde ele alınabilecek dilsel öğeler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin, çocuklardan beklentilerini onların gelişim, biliş ve dil düzeylerini göz önünde bulundurmadan dile getirme biçimleri 'sınamacı', beklentilerin çocukların düzeyine uygun biçimde dile getirilişi ise 'öğretim' odaklı değerlendirmenin yansıması olarak ele alınmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The decision of the Ministry of Education which has made English language instruction compulsory in 4th and 5th grades was put into practice in 1997. With the latest decision of the Ministry of Education if appropriate conditions are provided, English language instruction for 1st, 2nd and 3rd grades has become possible. Starting English language teaching from young ages needs to be considered with some aspects of teaching such as teacher education, materials, approaches and assessment in mind. In this study, it is aimed to analyse English Language instruction which started from 1st grade in terms of child development and education. To achieve this aim three public school teachers and two teachers from a private school were interviewed to collect data concerning their experience on teaching English to children and their opinions for practice as well. Besides this, the lessons of these teachers have been recorded and transcribed. Based on the transcripts, linguistic patterns used by the teachers were examined in classroom interaction context. It was tried to determine to what extent the teachers care about the learners' developmental features in later stages by their interaction styles and their attitudes towards children. The analysis was made under the following titles:“code-switching”,“repetition of drills”,“expressing expectations from the students”,“organisation of teaching activities”,“directives that were used”,“assessment style as the reflection of testing and teaching approach”,“classroom management”, and“error correction”. The analysis of the verbal data has revealed that classroom management, error correction and organisation of learning activities can be evaluated as the reflection of behaviourism and cognitive theory. It has been found that teachers' expectations over child development are the reflection of 'testing' approach. However, teachers' expectations appropriate to child development have been evaluated as the reflection of 'teaching' approach. Ill