Sermaye piyasasında yatırımcının korunmasına yönelik denetim ve gözetim sistemleri
Regulation and supervision systems towards protecting investor in securities market
- Tez No: 161876
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL AYRIÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sermaye Piyasaları tasarrufların yatırıma dönüşmesinde oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Tasarruf sahipleri birikimlerini sermaye piyasası faaliyetleri ve kurumları aracılığıyla yatırıma dönüştürmektedir. Sermaye piyasaları hem para piyasalarıyla hem de reel sektörle çok yakın ilişkiler içindedir. Bu noktada tasarruflarını sermaye piyasası araçlarında değerlendirerek ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunan yatırımcıların korunması konusu önem kazanmaktadır. Sermaye piyasaları bütün ülkelerde denetim ve gözetim altında tutulmaktadır. Ülkemizde de sermaye piyasalarını düzenlemek, denetlemek ve gözetim altında tutmak için kanunlar çıkarılmış, kurullar oluşturulmuştur. Ancak bu kanunlar ve kurullar yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması aşamasında yetersiz kalabilmektedir. Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda Türk Sermaye Piyasaları' nın Birlik üyesi ülkelerle tam bir uyum içinde olması piyasanın gelişmesi ve yatırımcıların korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Sermaye Piyasası, Yatırımcı, Yatırımcının Korunması, Denetim ve Gözetim, Güvence Fonları
Özet (Çeviri)
Securities market assume a very important responsibility to change savings into investment. Savings owners changing their savings into investment by means of the faculties of securities market and organizations. Securities Market is in close relations with not only capital market but also the real sector. In this point, assesing their investment in securities market utilities, protecting the investors who contributes the economic growth of the country, gains a vital importance. Securities markets is under regulation and supervision all over the world. In our country in order to regulate and supervise legislation and boards are founded. But these laws and boards can be inefficient to protecting the investor. In the road of EU participation, Turkish Securities Market must be integrated to EU. In order to protect investors and develop the market this integration has a great importance. Keywords : Securities market, investor, investor protection, regulation and supervision, guarantee fund.