Aile işletmelerinin kurumsallaşması ve bu süreçte yaşanan sorunlar: Kahramanmaraş örneği
The insititutionalization of the family firms and the problems in the process of the institutionalization: The case is Kahramanmaras
- Tez No: 161875
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AİLE İŞLETMELERİNİN KURUMSALLAŞMASI VE BU SÜREÇTE YAŞANAN SORUNLAR : KAHRAMANMARAŞ ÖRNEĞİ DİLEK gülen KSÜ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI DANIŞMAN :ZEYNEP HATUNOĞLU Yıl:2005, Sayfa: 75 Jüri :Yrd. Doç. Dr. Zeynep HATUNOĞLU Yrd. Doç. Dr. Salih YEŞİL Yrd. Doç. Dr. Hakan ALTINTAŞ Aile işletmeleri ekonomiye kazandırdığı canlılık açısından ele alındığında ekonominin lokomotifi olarak görülebilir. Ancak bu durumun sürekli hale gelebilmesi için aile işletmelerinin kendilerini kuran ve geliştiren kişilerden bağımsız hale gelebilmesi, yapılan her işin kurallara ve prosedürlere uygun olarak yapılabilmesi yani kurumsallaşabilmeleri gerekir. Kurumsallaşabilmek bir süreçtir ve bu süreçte aile bireylerinin çeşitli fedakarlıklar yapmaları gerekecektir. Aile ve iş değerlerinin birbirinden ayrılması işletmenin daha uzun yıllar ayakta kalabilmesi için önemli olacaktır. Öncelikle her konuda olduğu gibi bu konuda da kararın verilmesi ve kararın tüm örgüte beyan edilmesi ilk adımı oluşturur. İşletmenin amaçlarını ve bu amaçlara ulaşmak için hangi yollardan gidilmesi gerektiğini de belirlemek gerekmektedir. İşletmenin mevcut durumunun tespit edilmesi ve bu tespitlere dayalı olarak uygulanacak stratejiyi belirlemek ise sonraki aşamalardır. Geri bildirim yoluyla olması gereken ile mevcut durum arasında farklılık varsa bulmak ve en iyiye ulaşmaya çalışmak da gereklidir. Anahtar Kelimeler : Aile İşletmeleri, Kurumsallaşma, Stratejik Yönetim ve Planlama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MA Thesis THE INSTITUTIONALIZATION OF THE FAMILY FIRMS AND THE PROBLEMS IN THE PROCESS OF THE INSTITUTIONALIZATION; THE CASE OF KAHRAMANMARAŞ DİLEK GÜLEN DEPARTMENT OF BUSINESS ADMINISTRATION INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCE UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM Supervisor :Asst. Prof. Dr. ZEYNEP HATUNOGLU Year: 2005, Page: 75 Jury :Asst. Prof. Dr. Zeynep HATUNOGLU :Asst. Prof. Dr. Salih YEŞİL :Asst. Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ Family firms are one of the main locomotives of the economy considering their contribution to the economy. Family firms need to be independent of the owner and those who plays a role in the development of these firms and need to be institutionalized meaning that all the work in the family firms should be done according to the rules and procedures. Institutionalization is an important and necessary process for the family firms and requires family members to sacrifice. Separating Family and work values from each other will be important step for the family firm to extend their lives. A strategic plan needs to be in place to institutionalize the family firms, involving to form objectives and formulate strategies accordingly and implement them. As in every decision, such decision has to be made and communicated across the firm. Keywords; Family firms, Institutionalization, Strategic Management and planning. 11