Çocuk suçluların yargılanması ve uygulanacak emniyet tedbirleri
Judgement of criminal child and security measures executed
  1. Tez No: 161979
  2. Yazar: EMİR ERDEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
X ÖZET Suç ve suçluluk insanlık tarihinin ilk dönemlerinden beri toplumsal bir sorun olarak kabul edilmiştir. Doğumlarından itibaren her türlü tehlikeye karşı savunmasız olan ve toplumlarda en fazla korunması gereken kesimi oluşturan çocukları suç işlemeye yönelten sebepler, toplumsal sorunun bir parçası olarak hukukçuların, kanun koyucuların, eğitimcilerin, sosyologların ve psikologların ilgi alanını oluşturmuştur. Çocuk suçluluğunun, içinde bulunduğu koşullara göre değişik nitelikler gösteren bir olgu olması, birçok ülkede bugün çocuklara yetişkinlerden farklı bir statü verilmesini sağlamıştır. Bu farlılıklara istinaden, suç işleyen çocuklara yönelik özel maddi hukuk kuralları, özel yargılama kuralları ve bu kuralları uygulayacak özel mahkemeler oluşturulmuştur. Tezimizin birinci bölümünde, çocuk haklarının ve çocuk ceza hukukunun tarihsel gelişimi, çocuk mahkemelerinin Dünya'da ve Türkiye'de ortaya çıkış süreci, modern çocuk ceza adaleti sistemini benimseyen ülkelerin uygulaması ve çocuklar hakkında kabul edilmiş olan uluslararası sözleşmeler ve belgelere yer verilecektir. İkinci bölümde, Türk çocuk ceza hukuku sistemi ile uluslararası sözleşmelerdeki ilkeler çerçevesinde, suça sürüklenen çocukların yargılanması sistemi ve kabul edilen ilkeler açıklanmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde ise, çocuk mahkemeleri tarafından verilebilecek ceza ve tedbirleri, bu ceza ve tedbirlerin infaz sistemini ve çocuk ceza yargılaması sistemini tamamlayan kurumlan inceledim. Sonuç bölümünde ise, suça sürüklenen ve özel korunmaya muhtaç olan çocuklarla ile ilgili yasal düzenlemelerin genel bir değerlendirilmesi yapılarak, vardığım sonuçlan özetledim.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Crime and guiltyness has been acknowledged as a social problem since the primative eras of the mankind history. Motives, which leads children to crime, who are defenceless against each kind of jeopardy and need protection in society at most, draw attentions of jurists, law makers,instructors, sociologs and physicologists as part of social problem. The fact that the juvenile culpability is a phenomenon which demonstrates different characteristics according to the circumstances, has provided the children to be considered as different statute from adults. Depending on the aforementioned differences, criminal, procedural rules and courts has been created which are peculiar to children. The historical background of the rights of child and child criminal law, the existing process of juvenile courts in the world and Turkey, the implementation of the countries that have adopted modern child criminal justice system and the adopted international agreements and documents regarding children will take place in the first part of my thesis. In the second part, within the framework of Turkish child criminal Law system and principles adopted in international conventions, the judgement system of children led to crime and adopted principles will try to be explained. I've examined the penalty and measures that can be decided on, the execution regime of these penalties and measures, and complementary institutions of child criminal judgement system, in the third part. In the conclusion part, regulations regarding children led to crime and need to private protection are avaluated and the conclusions are summarized