Türkiye'deki tarımsal emtialarda türev ürünler ve derinleşme olgusu
Derivative products and the deepening phenomena in agricultural commodities in Turkey
- Tez No: 944344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de finansal piyasaların gelişimi, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi ve ekonomik büyümenin desteklenmesi açısından büyük öneme sahiptir. Tarımsal emtialar, finansal piyasalarda önemli bir rol oynamaktadır ve bu piyasalarda işlem gören türev ürünler, yatırımcılar için risk yönetimi ve spekülasyon amacıyla önemli araçlar sunmaktadır. Ancak, Türkiye'deki türev ürün piyasalarının derinleşmesi, yeterli düzeyde gerçekleşmemiştir.Bu çalışma, Türkiye'deki tarımsal emtialardan türev ürünlerin derinleşmeme sebeplerini incelemektedir. Türkiye'de finansal piyasaların gelişimi ve sermaye piyasalarının derinleştirilmesi, ekonomik büyümenin sağlanması açısından büyük bir öneme sahiptir. Tarımsal emtialar, finansal piyasalarda önemli bir rol oynamakta ve yatırımcılara risk yönetimi ve spekülasyon imkanı sunan türev ürünler aracılığıyla ticaret yapma imkanı sağlamaktadır. Ancak, Türkiye'deki türev ürün piyasalarının derinleşmesi beklenen düzeyde gerçekleşmemiştir. Çalışmada Türkiye'deki tarımsal emtia piyasalarının mevcut durumunu ve gelişimini analiz edilerek ilk bölüm oluşturulacaktır. Daha sonra ise tarımsal emtia piyasalarının yapısı, likidite durumu, işlem hacmi ve katılımcı profili gibi faktörler incelenecektir. Türkiye'deki türev ürün piyasalarının derinleşmesini engelleyen faktörler ele alınarak söz konusu faktörler arasında yasal ve düzenleyici engeller, likidite sorunları, bilgi eksikliği, yatırımcı tercihleri ve piyasa altyapısı zayıflıklara değinilecektir.. Bu faktörlerin her biri ayrıntılı bir şekilde incelenmekte ve Türkiye'deki türev ürün piyasalarının derinleşmesini sınırlayan etkileri değerlendirilmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası piyasalarla olan ilişkisi de göz önünde bulundurulularak uluslararası boyutta türev ürünlerin kullanıldığı piyasalar ile bir karşılaştırma sunulacaktır. Son olarak Türkiye'deki tarımsal emtialardan türev ürünlerin derinleşmesini teşvik etmek için öneriler sunulucaktır. Bu öneriler arasında düzenleyici reformlar, likidite sağlama önlemleri, eğitim ve bilgilendirme kampanyaları, yatırımcı koruması ve piyasa altyapısının güçlendirilmesi yer almaktadır. Bu önerilerin uygulanmasıyla, Türkiye'deki türev ürün piyasalarının derinleşmesi ve finansal piyasaların gelişimi desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
Derivative products and deepening phenomenon in agricultural commodities in Turkey is of great importance for the development of financial markets, the deepening of capital markets, and the support of economic growth. Agricultural commodities play a significant role in financial markets, and derivative products traded in these markets provide important tools for investors in terms of risk management and speculation. However, the deepening of derivative product markets in Turkey has not been realized to a sufficient extent. This study examines the reasons for the lack of deepening derivative products from agricultural commodities in Turkey. The development of financial markets and the deepening of capital markets in Turkey are of great importance for achieving economic growth. Agricultural commodities play a significant role in financial markets, offering investors the opportunity to trade through derivative products that provide risk management and speculation capabilities. However, the deepening of derivative product markets in Turkey has not reached the expected level. The study will first analyze the current status and development of agricultural commodity markets in Turkey. Subsequently, factors such as the structure of agricultural commodity markets, liquidity situation, trading volume, and participant profile will be examined. Factors that hinder the deepening of derivative product markets in Turkey will be addressed, including legal and regulatory barriers, liquidity issues, lack of information, investor preferences, and weaknesses in market infrastructure. Each of these factors will be examined in detail, and their effects on limiting the deepening of derivative product markets in Turkey will be evaluated. Additionally, taking into account Turkey's relationship with international markets, a comparison will be made with markets where derivative products are used on an international scale. Finally, recommendations will be provided to promote the deepening of derivative products from agricultural commodities in Turkey. These recommendations include regulatory reforms, measures to provide liquidity, education and awareness campaigns, investor protection, and strengthening market infrastructure. By implementing these recommendations, the deepening of derivative product markets in Turkey and the development of financial markets can be supported.