Türkiye'de kamu görevlilerinin örgütlenmesi ve toplu görüşme
The organization and collective negotiation of civil servants in Turkey
  1. Tez No: 162005
  2. Yazar: ERGÜN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SAPANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Toplumsal barış ancak uygun sosyal politika kurallarının konulması ve uygulanmasıyla sağlanabilir. Çalışma barışının sağlanmasında önemli görev üstlenmiş olan sendikalar aynı zamanda toplumsal bansın da vazgeçilmez unsurlarıdır. Sendikalar, ancak temel hak ve özgürlüklerin olduğu demokratik ortamda faaliyet gösterebilir ve barışa katkıda bulunabilirler. Temelde üyelerinin ekonomik, sosyal, mesleki hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için faaliyette bulunan sendikalar bir baskı grubu olarak da demokrasinin işlevselliği açısından karar alma süreçlerini etkilemektedir. Ülkemizde kamu görevlileri, işçi, memur diye ayrılmış ve bu statüye göre örgütlenmişlerdir. Türkiye'de memurların örgütlenmesi işçilerden daha geç başlamıştır. Örgütlenmenin geç başlamasına demokratik rejimin tam işlememesi kesintiye uğraması, örgütlenme yasağının konulması gerekçe olsa da memurluk güvencesi ve hukuksal statü memurların örgütlenmesini geciktirmiştir. Türkiye'de 1961 yılında memurlara tanınan örgütlenme hakkı 1971 yılında geri alınmıştır. 1990'lı yılların başlarında ise fiili durum yaratarak örgütlenme mücadelesine başlayan ve sendikalarım kuran memurlar, 2001 yılında çıkarılan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile örgütlenme haklarım almışlardır. Bu gelişmenin sağlanmasında hem kamu görevlilerinin örgütlenme mücadelesi hem de Uluslara arası baskılar sonucu“Kamu Çalışanlarına”örgütlenme hakkım düzenleyen uluslararası sözleşmelerin Türkiye tarafından onaylanması neden olmuştur. Bu bağlamda kamu görevlilerinin örgütlenme haklarını kısıtlı olarak da olsa kullanmaları çalışma yaşamının demokratikleşmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Social peace can only be supplied by putting appropriate social policy rules and by putting them into practise. The trade unions which undertake important tasks in supplying working peace are vital elements of a social peace at the same time. Trade unions can activate only in a democratic environment in which there is basic rights and freedom and they can contribute to the peace. The trade unions which activate for keeping and developing their members' economic, social and professional rights and interests effect decision making process in functional terms of democracy as an oppression group. In our country, public workers are divided into two groups; employee and officials and they are organized according to this statute. In Turkey, officials' being organized began later than employers' being organized. Even though the reasons of being organized lately are democratic regime's not working entirely, democtratic regime's interruption and forbidding being organized, official past guarantee and legal statue delayed officials' being organized. In Turkey, being organized rights which are given to the officials in 1961, are taken back in 1971. by the beginning of 1990, the officials, who started being organized struggle by starting action and who formed their labour union, had being oorganized rights by the Public Workers Trade Union Law which is issued in 2001. Both official workers' being organized struggles and international contracts being approved by Turkey which arrange being organized rights for“The Official Workers”as a result of international oppresion had an effect in supplying this development. It is becouse of this reason that official workers' using their being organized rights not entirely has an important role in terms of working life's bein democratic.