Dionysos Kültü, kökenleri ve anlamı üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 162066
  2. Yazar: ULAŞ TÖRE SİVRİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Dionysos, kültünün kökenleri ve taşıdığı anlam üzerine antik çağlardan bu yana birçok kuram geliştirilmiştir. Eski Yunan yazarları, Klasik Yunan dinînin kalıplarına uymayan bu kültün,“barbarlardan”alındığını savunmuşlardır. Dionysos kültü ile ilgili ilk bilimsel araştırmalar neticesinde de benzer bir sonuca varılmış, bu tapımın Thrakia kökenli olduğu iddia edilmiştir. Dionysos'un Yunan pantheonuna“en geç giren”tanrı olduğu düşünülmekteyken, 1950'li yıllardan itibaren keşfedilen arkeolojik belgeler sayesinde, bu kültün sanılandan daha eski olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Girit ve Yakındoğu'daki keşifler arttıkça bu kültün kökenlerinin de daha geniş bir coğrafyada aranması gerektiği anlaşılmıştır. Yine arkeolojik belgelerden elde edilen bilgiler sayesinde, Dionysos kültünün düşünülenden daha derin anlamlar içerdiği de görülmüştür. Bu çalışmada, tek bir coğrafî bölgeye odaklanılmadan, Dionysos kültüne katılmış unsurların menşei Akdeniz dünyasının tamamı gözetilerek incelenmiştir. Yine kültün belirli bir tarihsel dönemi baz alınmamış, oluşumundan sona erişme kadar genel evrimi gözden geçirilmiştir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many methods have been developed upon the roots of Dionysos cult and the meaning which Dionysos carries since the ancient times. Ancient Greek authors have supported that this cult which doesn't conform with classic Greek religion was taken from barbarians. As the result of the first scientific researches about Dionysos cult, the similar result had been found and it was claimed that the worship was related to the origins of Thracia. While it was thought that Dionysos was the God accessing the latest to the Greek pantheon it was found that this cult had been more ancient than it was assumed by means of the archaeological documents which had been discovered since 1950s. Besides, as the explorations increase in near east and Girit. It was realized that this cult's roots was necessiated to research in a large geography. Again, by means of the information's which was obtained from archaeological documents, it was seen that Dionysos cult involved that a deeper sense then it was thought. In this study not focused on one geographical the elements of participating in Dionysos cults had been researched by observing in the way of all the Mediterranean's place of origins. Again, a specific historical period hadn't been taken notice, its general evolution had been looked over from its construction to its culmination. Vll