Türkiye'de sermaye piyasası'nın gelişimi ve İMKB üzerine uygulama
Capital market growht in Turkey and practice to İMKB
  1. Tez No: 162065
  2. Yazar: ÜLKÜ FENKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Tasarrufların sermaye piyasalarına yönlendirilmesi, ülke ekonomisi açısından vazgeçilmez bir unsurdur. Araçları, kurumları ve kuralları ile iyi gelişmiş bir sermaye piyasası, bir ülkenin ekonomik kalkınması açısından önemli bir itici güç oluşturmaktadır. 1980'li yıllarda serbest piyasa ekonomisine geçilmesi ve ekonominin dışa açılması ile eşzamanlı olarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun kurulması, Sermaye Piyasası Kanunu'nun çıkarılması ve istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın faaliyete geçmesi ile başlayan gelişme özellikle 1990 yılından sonra gerçekleşen artan sayıdaki halka açılmalarla hızlanmıştır. Hisse senetleri piyasasında yatırımcıların kararlarının belirlenmesinde en önemli göstergelerden birisi kuşkusuz hisse senetlerinin fiyatlarıdır. Finansal piyasaların gelişmesi, serbestleşmesi ve alt piyasalardaki etkileşim derecesinin artması, hisse senedi fiyatlarını ekonomik ve siyasi gelişmelere karşı son derece duyarlı hale getirmiştir. Hisse senedi fiyatlarındaki değişmeler ve ekonomik göstergelerdeki seviye arasındaki nedensel ilişkinin varlığı büyük öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki sermaye piyasasının gelişimi ve Türkiye'deki ekonomik göstergelerin hisse senedi piyasasındaki gelişmeleri açıklayıp açıklamadığını araştırmaktır. Bu çalışmada, Granger tarafından önerilen nedensellik testleri ve 1 986IQ-2004IVQ ile 1993IQ-2004IVQ periyotlu aylık İMKB ve TCMB verileri kullanılarak, hisse senetleri fiyatı değişimi ve reel ekonomi arasındaki etkileşimi inceledik. Sonuçlarımız, iki değişken arasında asimetrik nedensel bir ilişkinin varlığını gösterdi. Hisse senetleri fiyatındaki değişme Granger nedenli reel ekonomi değişme oranına işaret ederken, tersine bir neden olma gözlenmedi. -iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Orientation of the savings onto the capital markets is an inevitable issue in favor of national economy. A well developed capital market in terms of its insturiments, institutions and legal base, is a one of the basic driving forces behind an economy. The Turkish Capital Market has grown rapidly for the last fifteen years. The economic policy change that started in the early 1 980's towards a liberal economy led the Turkish Capital Market to prosper. In the mean time The Capital Market Board was founded, The Capital Market Law was enacted and Istanbul Stock Exchange was established. Initial public offering soared especially after b1990 both in number and amount, and became a very impotant issue with respect to the development of the capital market. Undoubtedly, stock prices is one of the important factors shaping the investment decisions in an equity market. Development and liberazition of financial markets, and high level of interaction amongs the intermediaries have made equity markets vulnerable aganist economic and political affairs. The existence of a causal relationship between changes in stock market prices and the level of economic activity is of great practical significance. The purpose of this study is to investigate whether current economic activities in Türkiye can explain stock market returns, and capital market growth also Türkiye. In this paper, using formal test of causality proposed by Granger and monthly Istanbul Stock Exchange and Türkiye Republic Central Bank data for periods 1986IQ-2004IVQ with 1993IQ-2004IVQ, we investigated the the interplay between the rate of growth of stock prices and the growth rate of real economic. Our results indicated the existence of anasymmetric causal relationship between the two variables: while the rate of growth of a stock price index Granger-causedthe rate of growth of real economic no reverse causation was observed., v-