Türkiye'de çalışan kadınların çocuk bakım tercihleri
Child care choices of working women in Turkey
- Tez No: 162087
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENAY ÜÇDOĞRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde, kadın ekonomik koşulların yetersizliğinden dolayı çalışıyorken aynı zamanda ev ve aile sorumluluklarını da yerine getirmek zorunda kalmaktadır. İşgücü piyasasında yer alan kadınların en önemli sorunlarından biri çocuk bakımıdır. Çalışan bir anne için çocuklarına sağlıklı bir biçimde bakmak oldukça zor bir durumdur. Dolayısıyla anne çocuklarının balonu için komşu, akraba gibi ücretsiz bakım alternatiflerini tercih etmekte ya da ekonomik durumu uygun ise kreş, anaokulu, dadı gibi ücretli bakım seçeneklerine yönelmektedir. Dünyanın bir çok ülkesinde kadının işgücü piyasasına katılımı ve çocuk balonu ile ilgili sayısız araştırma yapılmıştır. Bu çalışmaların ilki Heckman (1974) olup, Blau ve Robins (1988), Robins ve Spiegelman (1978,1979), Powel (1997, 1998, 2002), Ribar (1992,1995) ve Kimmel (1998) ise sadece birkaçıdır. Bu çalışmanın amacı ise, Türkiye genelinde, 5 yaş ve altı çocuk sahibi olan evlenmiş ve çalışan kadınların çocuk bakımı tercihlerini ve aynı zamanda işteki durumu ile çalışma zamanını etkileyen faktörleri multinomial logit model ile tahmin etmek ve politik yorumlarda bulunmaktır. Analizlerde kadının eğitiminin ve ailenin esas gelir kaynağının çocuk bakımı tercihinde en önemli faktörler olduğu saptanmıştır. Kadının işteki durumu ve çalışma zamanı ile ilgili modellerde de yine kadının eğitimi en önemli belirleyicilerden biri olarak bulunmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde çocuk bakımı literatürü ele alınmıştır. İkinci bölümde, çocuk bakımı tercihini belirleyen etmenler ve çocuk bakımına yönelik devlet politikalarının annenin emek arzındaki Öneminden bahsedilmiştir. Kadının çocuk bakımı tercihi ve işgücüne katılımı teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümünde kesikli tercih modelleri genel olarak açıklanmış ve multinomial logit model incelenmiştir. Son bölümde ise, çalışan kadının çocuk bakımı tercihini ve işteki durumları ile çalışma zamanlarını belirleyen faktörler multinomial logit model ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developing countries, while a woman working because of insufficiency of the economic conditions, at the same time, she is forced execute the home and family responsibilities. One of the most important problems of the women in the labor market is child care. It is a very difficult to care for her children perfectly to a working mother. Consequently, mother chooses unpaid child care alternatives like as neighbour, relative or paid child care like as nursery scholl, home care/sitter. In many countries of the world, numberless studies have made about women's labor force participation and child care. The first and pioneering study in this field is that of Heckman (1974). The studies of Blau and Robins (1988), Robins and Spiegelman (1978,1979), Powel (1997, 1998, 2002), Ribar (1992,1995) and Kimmel (1998) are only several researchs of them. The aim of this study is to examine the factors influnces the child care choices and position at work and working time of the married women with children age 5 and under in Turkey with multinomial logit model and make political comments. In the analysis, we determined that education and main source of family income are the most important factors in child care choices. In the outcome of the models concerned with position at work and working time of women, education was found as one of the major determinants. The organisation of the thesis is as fallow: In Section I, the child care literature is mentioned. In Section n, there are the factors influnces child care choices and the importance of goverment child care programs on women's employment decisions. Women's child care choices and labor force participation are examined theoretically. In Section HI, discrete choice models are explained generally and multinomial logit model is examine in detail. In Section IV, the factors determine child care choices and finally position at work and working time are analized with multinomial logit model. VI