Finansal istikrarın sağlanmasında Merkez Bankası'nın rolü: Türkiye örneği
The role of Central Bank in providing financial stability
  1. Tez No: 162091
  2. Yazar: NİHAT SÜNGERCİLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Makro ekonomik analizlerde ülke ekonomisinin iki sektörlü ayrıma göre incelenmesi genel kabul görmüş bir uygulamadır. Buna göre ekonominin reel sektör ve parasal sektör şeklinde ele alınması, her iki sektördeki denge koşullarının ayrı ayrı incelenmesi sonrasında ise bu iki sektörün dengesinin birlikte incelenmesine geçilir. Sağlıklı işleyen bir finansal sistemin genel ekonominin sağlığı ve performansı açısından önemli olduğu bilinen bir gerçektin Etkin çalışan bir finansal sistem, ortaya çıkması muhtemel problemlerin bir kurumdan veya sektörden, diğer kuruma, diğer sektöre ya da diğer piyasalara yayılması riskini en aza indirgeyecek etkili mekanizmaların bulunmasını gerektirmektedir. Sistematik bir riske dönüşebilecek piyasa rahatsızlıkları finansal kuruluş ve finans piyasaları aracılığı ile yayılabilmektedir. Faiz riski, kur riski ve ülke ekonomisindeki daralma gibi etmenler, şirket bilançolarını olumsuz etkilemekte, bu bankacılık sektöründe ek bir kredi riski yaratmakta ve bu riskin realize olması durumunda bankalar öz kaynak erimesi, kambiyo zararları, kısa vadeli borçların artışı sonucu ortaya çıkacak likidite sorunu gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Sözkonusu risklerin yol açtığı finansal krizler ile ilgili yapılan çalışmalar önemsiz sayılabilecek derecede küçük içsel ve dışsal şokların bile banka iflaslarına yol açabilecek şekilde finansal piyasa hassasiyetinin değişmesine neden olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada finansal krizlere yol açan faktörler üzerinde durulmuş, uygulanan para politikaları, krizlerin öncü göstergeleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Examining the economy according to two sector is an acceptable process in macroeconomic analyses. After examining the economy as real sector and monetary sector, and investigating equilibrium conditions seperately, the equilibrium of these two sectors is studied together. A well-achieved financial system make general economy more reliable and healthy. A well-achieved financial system requires effective mechanisms to prevent potential problems to spread from an institution or a sector to others or other markets. A market trouble that has a probability of converting into a systematic risk can grow up by the way of financial institutions or financial markets. Interest rate risk, exchange rate risk and crisis in an economy affect firm balance sheets negatively. This condition creates a credit risk and when the risk is realized, banks meet with liquidity problems as increase in short-term loans or decrease in sources. The studies about financial crises, which occured because of these risks, denotes that small external and internal shocks can change sesitivity to financial market. In this research, the factors that causes financial crises are studied, monteary policies which are applied is evaluated by using indicators. vi