Çoklu zeka kuramına dayalı biyoloji öğretiminin öğrencilerin başarı ve tutumuna etkisi
The effects of biology instruction based on the principles of multiple intelligences theory on students' achievement and attitudes
  1. Tez No: 162151
  2. Yazar: FULYA USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN KETE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
XI ÖZET ÇOKLU ZEKA KURAMI'NA DAYALI BİYOLOJİ ÖĞRETİMİNİN ÖĞRENCİLERİN BAŞARI VE TUTUMUNA ETKİSİ FULYA USLU Bu araştırmada Lise 1. sınıf biyoloji dersinin,“Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırma”ünitesinin öğretiminde, Çoklu Zeka Kuramı'nın uygulandığı grup ile geleneksel yöntemin uygulandığı grubun basanları, biyoloji dersine karşı tutumları ve kullandıkları zeka alanları arasında anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığı ortaya konmak istenmiştir. Araştırma deneysel bir çalışma olup, 2003-2004 öğretim yılının II. döneminde, İzmir Şehit Erkan Özcan Lisesi'nde okuyan 196 Lise 1. sınıf öğrencisi ile beş hafta süresince yürütülmüştür. Lise 1. sınıflardan sekiz şube rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Kontrol grubu dersleri geleneksel şekilde işlerken, deney grubu Çoklu Zeka Kuramı ile hazırlanmış ders planları ile işlemiştir. Araştırma“Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırma”ünitesinin bilişsel nitelikli bilgi ve bilgi üstü (kavrama ve uygulama) düzeylerinde önceden belirlenmiş bir kısım davranışlar ve duyuşsal özelliklerden tutum boyutunda olan davranışlarla sınırlı tutulmuştur. Veri toplama aracı olarak“Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırma”ünitesi basan testi, biyoloji dersine yönelik tutum ölçeği ve Çoklu Zeka Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 11.0 paket programından yararlanarak Bağımsız Örneklemlerde t-Testi ve Tekrarlı Ölçümler İçin İki Faktörlü Anova istatistikleri kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmanın bulgularından varılan sonuçlar şöyle özetlenebilir: 1. Lise 1. sınıf biyoloji dersinde Çoklu Zeka Kuramı'nın uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunun başarılan arasında bilişsel alanın bilgi, kavrama düzeyinde ve genel test basanlarında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre Çoklu Zeka Kuramı 'na dayalı öğretim bilgi, kavrama düzeyindeki sorulardaki basan ve genel test başarısı üzerinde daha etkili olmuştur.XII 2. Lise 1. sınıf biyoloji dersinde Çoklu Zeka Kuramı'nın uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunun başarılan arasında bilişsel alanın bilgi ve kavrama düzeyinde cinsiyete göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak bilişsel alanın uygulama düzeyinde ve genel test başarısı üzerinde, deney grubundaki kız öğrencilerin lehine anlamlı fark bulunmuştur. 3. Çoklu Zeka Kuramı'nın Lise 1. sınıf öğrencilerinin biyoloji dersine yönelik tutumlarında anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. 4. Lise 1. sınıf biyoloji dersinde, öğrencilerin derse yönelik tutumlarında her iki grupta da kız öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Buna göre Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı öğretim, cinsiyete göre biyoloji dersine yönelik tutum üzerinde geleneksel yöntem ile aynı etkiye sahip olmuştur. 5. Denel işlem öncesinde her iki gruptaki Lise 1. sınıf öğrencilerinin sekiz zeka alanı“gelişmiş”düzeyde bulunmuştur. Gruplardaki öğrenciler sekiz zeka alanını eşit oranda tercih etmektedirler. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda, her iki gruptaki öğrencilerin sekiz zeka alanına ait öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Lise 1. sınıf biyoloji dersinde Çoklu Zeka Kuramı'nın uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunun zeka alanları öntest puanlan arasında, deney grubunda sözel ve içsel zeka alanlarında, kontrol grubunda ise görsel, müziksel ve içsel zeka alanlarında kız öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Sontest puanlarına göre, deney grubunda müziksel ve içsel zeka alanlarında kız öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı öğretim kız öğrencilerin müziksel ve içsel zeka alanlarını kullanmaları üzerinde daha etkili olmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında, Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı biyoloji öğretiminin öğrencilerin başarısını artırmada etkili olduğu ve öğrencileri değişik zeka alanlarını kullanmaya teşvik ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT THE EFFECTS OF BIOLOGY INSTRUCTION BASED ON THE PRINCIPLES OF MULTIPLE INTELLIGENCES THEORY ON STUDENTS' ACHIEVEMENT AND ATTITUDES FULYA USLU The purpose of the research was to investigate whether there was a significant difference between the effects of“Diversity of Living Things and Classification”unit developed according to the principles of Multiple Intelligences Theory and that with traditionally designed biology instruction on students' achievement and attitudes toward biology as a school subject. This study was also interested in comparison of intelligence domains that the students in each group use before and after the treatment. This experimental research was conducted in the second term of 2003-2004 educational year with ninth graders in İzmir Şehit Erkan Özcan Lisesi and lasted for five weeks. Eight classes each with approximately 25 students were chosen randomly selected. The experimental group instructed through multiple intelligences strategies whereas the control group utilized traditional methods. The research was limited with predetermined cognitive behaviors in knowledge, comprehension and application levels and also behaviors in attitude dimension of affective features of the“Diversity of Living Things and Classification”unit. The measurement instruments utilized were achievement test, attitude scale and Inventory of Multiple Intelligences. With the help of SPSS 11.0 program, Independent t-Test and Anova for Repeated Measures at the significance level.05 were used for statistical analysis. The findings of the research can be summarized as follows: 1) There is a significant difference in the achievements of knowledge and comprehension level of cognitive behaviors and also total test achievement in theXIV favor of the experimental group for which multiple intelligences principles were applied. 2) There is no significant difference in the achievements of knowledge and comprehension level of cognitive behaviors between the groups in terms of gender. On the other hand, a significant difference was found in the achievements of application level of cognitive behaviors and total test achievement in the favor of the girls belonging to the experimental group for which multiple intelligences principles were applied. 3) No significant difference was found between the groups in terms of students' attitude toward biology lesson. 4) A significant difference was found in the favor of girls in each group in terms of students' attitude toward biology lesson. 5) It was found that eight intelligence domains of ninth graders in each group were in“developed”level; it can be said that students prefer intelligence domains at the same proportion. There is no significant difference between the pretest and posttest points of eight intelligences domains of the students in each group. According to pretest points, a significant difference was found in linguistic and intrapersonal domains in the favor of girls belonging to experimental group for which multiple intelligences principles were applied and also in visual, musical and intrapersonal domains in the favor of girls belonging to control group. According to posttest points, a significant difference was found in musical and intrapersonal domains in the favor of girls belonging to experimental group. As a result, it can he said that biology instruction based on the principles of Multiple Intelligences Theory is effective in increasing students' achievement and also encourages students to use different intelligence domains.