Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde podcast (sesli yayın) kullanımının üretici dil becerilerine etkisi
The effect of podcast (audios) use on productive language skills in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 675888
  2. Yazar: OSMAN KÜRŞAT YORGANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada öğrenci yapısı podcast (ses yayını/sesli yayın) oluşturma süreçlerinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin üretici dil becerilerine ve üretici dil becerilerindeki öz yeterlilik düzeylerine etkisinin incelenmesi araştırılmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden eşleştirilmiş ön test son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)'nde, B1 bağımsız düzeyinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Bağımsız Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”,“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Karşılıklı Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”,“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Yazma Türkçe Yeterlilik Sınavı”,“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenenler İçin B1 Düzeyi Bağımsız Konuşma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”,“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenenler İçin B1 Düzeyi Karşılıklı Konuşma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”,“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenenler İçin B1 Düzeyi Yazma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”ile ilgili araştırmacılardan izinleri alınarak uygulanan“Konuşma Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Yazma Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Öncelikle Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi Öğrenim, Öğretim ve Değerlendirme metni“Ortak Öneri Düzeyleri”ile“Dil Kullananların/Öğrenenlerin Yeterlikleri”merkeze alınarak geliştirilen“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Bağımsız Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”,“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Karşılıklı Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”ve“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Yazma Türkçe Yeterlilik Sınavı”madde havuzlarından ön-son testlerde yer almayacak sorulardan seçilerek oluşturulan bağımsız bir beceri sınavı ve“Kişisel Bilgi Formu”yardımıyla elde edilen verilerden hareketle araştırmanın yürütüleceği eşleştirilmiş deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. B1 kuru süresince altı hafta boyunca devam edecek olan çalışma öncesinde ön test olarak“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Bağımsız Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”,“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Karşılıklı Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”ve“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Yazma Türkçe Yeterlilik Sınavı”ile“Konuşma Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Yazma Öz Yeterlik Ölçeği”uygulanmıştır. Daha sonra öğrenci yapısı sesli yayınlar (podcastler) oluşturacak olan deney grubu öğrencileri Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi Öğrenim, Öğretim ve Değerlendirme metni“Öneriler Çerçevesi'nin Yaklaşımı”nda belirtilen Eylem Odaklı Yaklaşım ve takip edilen öğretim setine göre gerçekleştirilen normal öğretime destek olarak kullanılacak olan öğrenci yapısı ses yayını oluşturma sürecinde Görev Temelli Yöntem ve ilkelerine göre sınıf içerisinde 4'er kişiden oluşan 5 farklı çalışma grubuna ayrılmıştır. Deney grubu öğrencilerine altı hafta içerisinde oluşturacakları üç sesli yayın hakkında Görev Temelli Yöntem ilkeleri gözetilerek detaylı bilgi verilmiş; kontrol grubuna çalışma öncesinde herhangi bir müdahalede bulunulmamakla birlikte çalışma süresince deney grubu öğrencilerinin normal öğretime destek olarak oluşturacağı sesli yayınlara karşılık gelecek sayıda takip edilen öğretim seti konuşma ve yazma etkinlerine destek etkinlik ödevlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerine son test olarak tekrar“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Bağımsız Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”,“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Karşılıklı Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”ve“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Yazma Türkçe Yeterlilik Sınavı”ile“Konuşma Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Yazma Öz Yeterlik Ölçeği”uygulanmıştır. Eşleştirilmiş deney ve kontrol grupları beceri sınavlarının analizinde Kendal ve T Testi; ön-son test“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Bağımsız Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”,“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Karşılıklı Konuşma Türkçe Yeterlilik Sınavı”ve“Orta (B1-Bağımsız) Düzey Yazma Türkçe Yeterlilik Sınavı”ile“Konuşma Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Yazma Öz Yeterlik Ölçeği”analizlerinde ise ön-son test puanlarının normal dağılım gösterme durumları ile ön-son test puan farklarının normal dağılım gösterme durumları için Shapiro Wilk Testi, bağımsız gruplar parametrik analizleri için T-Testi ve tekrarlayan ölçümlerde iki faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulardan hareketle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğrenci yapısı sesli yayın oluşturma sürecine dâhil olan öğrencilerin konuşma ve yazma başarı puanları ile konuşma ve yazma öz yeterlilik düzeylerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Eylem Odaklı Yaklaşım'a destek olarak Görev Temelli Yöntem'den hareketle öğrenci yapısı sesli yayın oluşturma sürecine göre öğretim gerçekleştirilen deney grubu ile deney grubunda uygulanan destek öğretime karşılık gelecek sayıda sadece destek etkinlik ödevlendirmeleriyle öğretim yapılan kontrol grubu arasında deney grubu öğrencileri lehine anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu anlamlı farklılık dolayısıyla yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde konuşma ve yazma becerisi ile konuşma ve yazma öz yeterliliklerini geliştirmede etkili bir yenilikçi teknolojik öğretim aracı olan öğrenci yapısı ses yayınlarının (podcastler) kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of student structure podcast (audio broadcast/audio broadcast) creation processes on the productive language skills of Turkish learners as a foreign language. In addition, this study also investigates the effects of audio broadcasts on self-efficacy levels in practical language skills. In the study, quantitative research methods, paired pretest-posttest, experimental and control groups quasi-experimental design were used. The research group consists of 40 students learning Turkish as a foreign language at the B1 level. These students received education at Yıldız Technical University Turkish and Foreign Language Application and Research Center (TÖMER) in the 2019-2020 academic year. In the research, forms and exams developed by the researcher were used as data collection tools. In addition, scales with permission from the relevant researchers were also used in the study. The forms and exams developed by the researcher are as follows:“Personal Information Form,”“Intermediate (B1-Independent) Level Independent Speaking Turkish Proficiency Exam”,“Intermediate (B1-Independent) Level Conversation Turkish Proficiency Exam”,“Intermediate (B1-Independent) Level Turkish Proficiency Exam”) Level Writing Turkish Proficiency Exam,“ ”B1 Level Independent Speaking Skill Rubric for Learners of Turkish as a Foreign Language“, ”B1 Level Cross-Speaking Rubric for Learners of Turkish as a Foreign Language“, ”B1 for Learners of Turkish as a Foreign Language“ Level Writing Skills Rubric.”The scales applied with the permission of the relevant researchers are as follows:“Speaking Self Efficacy Scale”and“Writing Self Efficacy Scale.”In the research,“Intermediate (B1-Independent) Level Independent Speaking Turkish Proficiency Exam”,“Intermediate (B1-Independent) Level Conversational Turkish Proficiency Exam”and“Intermediate (B1-Independent) Level Writing Turkish Proficiency Exam”were developed. The exams have been developed based on the“Common Suggestion Levels”of the European Common Recommendations Framework for Languages and“The Competencies of Language Users/Learners.”Skill tests were also created from the questions that will not be used in the pre-post tests of these developed exams. Based on the data obtained with the help of the“Personal Information Form”and these skill exams, paired experimental and control groups were formed to carry out the research. Before the B1 level, which will continue for six weeks, the following were administered as a pre-test:“Intermediate (B1-Independent) Level Independent Speaking Turkish Proficiency Exam”,“Intermediate (B1-Independent) Level Conversational Turkish Proficiency Exam”and“Intermediate (B1-Independent) Level Turkish Proficiency Exam”. Independent) Level Writing Turkish Proficiency Exam“ and ”Speaking Self-Efficacy Scale“ and ”Writing Self-Efficacy Scale.“ Then, the experimental group of students, who will create student-structured audio broadcasts (podcasts) supporting regular teaching, were divided into five different study groups consisting of 4 people in the class according to the Task-Based Method and principles. Experimental group students were given detailed information about the three audio broadcasts they would create in six weeks, taking into account the principles of the Task-Based Method. The control group did not receive any intervention before the study. In addition, the experimental group students were assigned many supporting speaking and writing activities corresponding to the audio broadcasts that they would create as support for regular teaching during the study. At the end of the study, the final tests applied to the experimental and control group students are as follows: ”Intermediate (B1-Independent) Level Independent Speaking Turkish Proficiency Exam“, ”Intermediate (B1-Independent) Level Conversational Turkish Proficiency Exam“ and ”Intermediate (B1-Independent) Level Writing Turkish Proficiency Exam“ and ”Speaking Self-Efficacy Scale“ and ”Writing Self-Efficacy Scale.“ Kendal and T-Tests were used in the analysis of paired experimental and control group skill tests. Pre-post test ”Intermediate (B1-Independent) Level Independent Speaking Turkish Proficiency Exam“, ”Intermediate (B1-Independent) Level Conversational Turkish Proficiency Exam“ and ”Intermediate (B1-Independent) Level Writing Turkish Proficiency Exam“ and ”Speaking“ Shapiro Wilk Test, T-Test and ANOVA were used in the analyzes of ”Self-Efficacy Scale“ and ”Writing Self-Efficacy Scale." Thanks to the findings obtained from the study, it was concluded that the speaking and writing success scores of the students who were included in the process of creating student structure audio broadcasts in teaching Turkish as a foreign language increased. In addition, it was concluded that the speaking and writing self-efficacy levels of the students who were included in the same process increased. In the research, the experimental group created a student-structured audio broadcast based on the Task-Based Method in support of the Action-Oriented Approach. The control group only supported homework corresponding to the supportive teaching applied in the experimental group. There were significant differences between the experimental and control groups in favor of the experimental group students. Due to this critical difference, it is thought that students structure audio broadcasts (podcasts), a practical, innovative technological teaching tool, can improve speaking and writing skills in teaching Turkish as a foreign language. In addition, it is thought that the same device can be used to develop speaking and writing self-efficacy.