Görev temelli dil öğretim yaklaşımının yabancı dile sözcük edinimi ve okuma/yazma becerilerinin gelişimine etkileri
The effects of task-based instruction on foreign language vocabulary learning and reading/writing proficiency of young EFL learners
- Tez No: 149128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
vuı KISA ÖZET Görev Temelli Dil Öğretim Yaklaşımının Yabancı Dilde Sözcük Edinimi ve Okuma-Yazma Becerilerinin Gelişimine Etkileri by Gökçe Kurt Bu çalışmanın amacı görev temelli dil öğretimi yaklaşımının, ilköğretim 6. sınıfa devam eden öğrencilerin yabancı dilde sözcük edinimine, okuma/yazma becerilerine ve dil öğrenimine karşı sergiledikleri tutumlarına olan etkilerini araştırmaktır. Çalışma özellikle aşağıdaki soruları yanıtlamayı amaçlar: 1. Altıncı sınıf müfredatındaki olağan İngilizce dersine katılan öğrenciler ile aynı programa dahil edilen görev temelli dil öğretim yaklaşımıyla ders işleyen öğrenciler arasında kelime bilgisi açından bir fark oluşacak mı? 2. Görev temelli dil öğretimi yaklaşımıyla öğretim gören deney grubu öğrencileri ile okulun olağan programına devam eden öğrenciler arasında İngilizce okuma ve yazma çalışmalarındaki performansları açısından bir fark oluşacak mı? 3. Görev temelli dil öğretimi uygulamaları sonrasında, deney grubu öğrencilerinin İngilizce öğrenimine karşı sergiledikleri tutumlarında bir fark oluşacak mı?IX Çalışma için gerekli olan veriler, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen, 42'si deney, 46' sı kontrol grubuna ait toplam 88 Türk öğrencinin örneklem teşkil etmesi ile elde edilmiştir. Deney grubuna haftalık 4 saatlik İngilizce derslerinin bir saatinde verilen görev temelli dil öğretiminin etkileri, her iki gruba da çalışma öncesinde ve sonrasında uygulanan sözcük testi, çalışma öncesinde ve sonrasında uygulanan Cambridge başlangıç seviyesi testi, ve çalışma öncesinde ve sonrasında yalnızca deney grubuna uygulanan öğrenci anketi ile ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular, görev temelli dil öğretiminin, öğrencilerin İngilizce sözcükleri hatırlama ve yeni bağlamlarda doğru biçimde kullanabilme becerilerinde istatistik! açıdan önemli farklar oluşturduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, çalışmanın sonrasında deney grubu öğrencilerinin okuma- yazma alıştırmalarmdaki başarılarının kontrol grubu öğrencilerinden önemli ölçüde yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen diğer bir bulgu ise, görev temelli İngilizce öğretimine tabi tutulan öğrencilerin, bu çalışma sonunda, ingilizce öğrenimine olan olumlu tavırlarını sürdürdükleri ve görev temelli İngilizce öğrenimine karşı olumlu tutumlar sergiledikleridir. Sonuç olarak, görev temelli İngilizce öğretimi yaklaşımının, ilgili yaş grubu ve seviyedeki öğrencilerin öğrenim gördüğü yabancı dil sınıflarında etkin bir yaklaşım olarak benimsenebileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The Effects of Task-based Language Instruction on Foreign Language Vocabulary Learning and Reading/Writing Proficiency of Young EFL Learners by Gökçe Kurt The present study aims to investigate the effects of Task-based Instruction on Grade 6 students' vocabulary learning and reading/writing proficiency in the foreign language and on their attitudes towards language learning. The following research questions are particularly addressed: 1. Will there be a difference between young learners who learn vocabulary through the regular language instruction and those who learn it through the additional Task-based Instruction in terms of their vocabulary knowledge? 2. Will there be a difference between young learners who receive the regular language instruction and those who receive the additional Task-based Instruction in terms of their reading and writing proficiency? 3. Will there be a change in the attitudes of the experimental group learners towards learning English after they have the Task-based Instruction?vıı Data were collected from 88 Turkish EFL students, 42 forming the experimental and 46 the control group. The effects of the Task-based Instruction given to the experimental group for 8 weeks were tested by pre- and post-checklists of target vocabulary items, the Cambridge Young Learners English Starters Test, and an attitude questionnaire. Findings revealed that the Task-based Instruction integrated into regular English classes produced statistically significant differences in learners' retention of the target vocabulary items as well as their ability to use these words accurately in new contexts. Another finding of the study was that the experimental group learners outperformed the control group learners on reading and writing tasks. Moreover, it was found out that learners retained their pre-existing positive attitudes towards learning a foreign language and they developed an appreciation for the Task-based Instruction to which they were exposed to in the classroom. Hence, the results of the study indicated that Task-based Instruction can be utilized as an effective language teaching approach in young learner classes.