Adli muhasebe ve hile denetimi
Forensic accounting and fraud auditing
- Tez No: 162166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bireysel ve kurumsal ticari ilişkiler, günümüzde artık eskisinden daha karmaşık bir hat almakta ve ticari işlemlerden doğan davalar da artık daha çok görülmektedir. Günümüz profesyonel düşünen işletmeleri kendilerine, yaşadıkları hukuki problemlerin çözümü için ya da bu tür problemlerle karşılaşmamak için avukatlar tutmakta, kendilerine destek aramaktadırlar. Ancak doğaldır ki mevcut sistemimizde sadece hukuk eğitimi almış kişilerin, işletmelerin bu tür ticari problemlerinin çözümü işin yüzde yüz fayda sağlayamadıkları görülmüştür. Büyük bir ticari dava her türlü işlem yapılsa dahi kaybedilebilmekte, mahkemeye gerekli bilgileri sunamayan ve gerekli araştırmaları yapamayan hukuk adamı ve dolayısıyla işletme başarısızlıklar yaşamaktadır. Ayrıca, işletmelerin büyüyen yapılan içinde çalışanların ve özellikle üst yöneticilerin yaptıkları yolsuzlukların büyük oranda artması hatta bu yolsuzluk işlemlerinin işletmenin sürekliliğini thedit eder hale gelmesi, adli muhasebecilere duyulan ihtiyacı artırmıştır. Çünkü tüm dünyada yapılan araştırmalarda, işletmelerin yıllık gelirlerinin ortalama %6'sının bu tür yolsuzluklar yüzünden kayba uğradığını göstermektedir. Yine bilindiği gibi işletmelerin özel yapısı ile kamu karşısındaki ve vergi idaresi karşısındaki sorumluluğu hem işletmelerin hem kamu idaresinin yani devletin işletmenin mali yapısını bilmesini ve bu mali yapıda kendisini zarara uğratacak herhangi bir kayıp ya da kaçağı önlemesini gerekli kılan bir muhasebe ve bilgilendirme sistemini gerekil kılmaktadır. Kısacası, hem işletmeler uğradıkları zararları daha iyi mahkeme ortamına anlatabilmek, hem çalışanların ve üst yöneticilerin hile yapmalarını önleme, hem de devletin daha verimli, ve doğru bir şekilde vergi almasını sağlama amacıyla ' adli muhasebe ve hile denetimi gerekli olmakta ve adli muhasebecilere duyulan ihtiyaç sürekli artmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Persona! and instutional commercial relations in nowadays have taken a more complex position than the old days and the cases which have created from the commercial procedures are ©ccuring more. Today's Professionai thinking managements are working with the lawyers to solve these kind of forensic problems or to prevent these kind of problems previously and by this way they are trying to take support. But it Is natural that in our present system it has seen that only law educated persons are not giving support in the rate of hundred percent to solve in this problems. A kind of very big commercial case could be lose also doing by every kind of procedure, that kind of law man who has not offered the necessary informations and who has not done the necessary investigations and so the management is living unsuccesfull positions. Apart from this in the managements growing structures the working personal and especially top managers improprieties increasement in big rates and also these kind of improprieties became a kind of thereat to the continuity of the management has started the need to the forensic accountants. Because in ail world in the investigations which have done has learned that in this kind of management the investigations which have done has learned that in this kind of management the yearly revenues as the rate of 6% in this kind of improprieties has gone as lost. Same as known in the managements their special structure and its position against to common and tax management responsibility aiso in managements and in the common management in other word the state position has taken into the to know the management's financial structure and in this financial structure which would give harm to it should be known or in any lost or illegal position should be prevent and for this preventation a kind of accountant an information system should be necessary, Shortly, for thle managements to explain their losts better in the case atmosphere and aiso to prevent the frauds which could be done by the working personal and top managers and also top prevent the frauds which VIcould fee done by the working persona! and top managers and also to take better tax for the state and more correctly to do payments in tax system and by all of this aims the forensic accountant and fraud control should be necessary and the forensic accountants need is increasing in this context as continual position. Vll