Adli muhasebe ve hile denetimi
Forensic accounting and fraud audit
  1. Tez No: 699541
  2. Yazar: SİBEL SERTGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak işletmelerde yapılan hile ve suiistimaller giderek artmıştır. Bununla birlikte bu yolsuzlukların önüne geçilebilmesi için adli muhasebeye olan ihtiyaç da aynı doğrultuda artış göstermiştir. Adli muhasebe dünya da uzun yıllardır uygulanan muhasebe, denetim, psikoloji, hukuk gibi birçok disiplinle ilişkili konuları kapsamakta ve mahkemeye intikal etmiş olayların açığa çıkarılmasında aynı zamanda hile ve suiistimallerin önlenmesinde çözüm aracı olmuştur. Hile ise işletme kaynaklarının bilinçli bir şekilde çalınması ve ya suiistimal edilmesidir. Hilenin özellikle işletmeler için büyük maddi kayıplara yol açtığı genel olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the development of technology, fraud anda buse in businesses has increased gradually. In addition, the need for forencis accounting has increased in the same direction in order to prevent these frauds. Forensic accounting covers many discipliness such as accounting, auditing, psychology, law which have been applied in the world for many years, and has been a solution tool in revealing the events that have been submitted to the court, as well as in the prevetion of fraud anda buse. It'is generally accepted that fraud causes great financial losses, especially for businesses.