Dalcroze Eurhytmics öğretiminin müziksel beceriler, müzik dersine ilişkin tutumlar ve müzik yeteneğine ilişkin özgüven üzerindeki etkileri
The Effects of Dalcroze Eurhytmics instruction on musical competencies, attitudes toward music class, and self - esteem of music ability
- Tez No: 162188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERMİN BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu araştırmanın amacı, Dalcroze Eurhytmics Öğretiminin; temel müzik bilgilerinin, müziksel işitme becerilerinin, şarkı söyleme becerilerinin, müziğe bedeni ile uyum gösterme becerilerinin, müzik yeteneğine yönelik özgüvenin ve müzik dersine yönelik tutumların gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemektir. Öntest-sontest kontrol gruplu deneme modelindeki bu araştırma, 2004-2005 öğretim yılı güz döneminde İzmir Buca Kaynaklar İlköğretim Okulunda öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sırasında deney grubunda (n=31) Dalcroze Eurhytmics Öğretimi, kontrol grubunda (n=32) ise geleneksel müzik öğretimi uygulanmıştır. Deney grubu, müziksel öğeleri beden hareketleri aracılığıyla çalışmıştır. Bedensel hareket içerikli müzik öğretiminin bir parçası olan bu hareketler, seslerin yüksekliğini, yönelimini, sıralanışını, gürlüklerini ve dinamiklerini simgeleyecek şekilde düzenlenmiştir. Kontrol grubu ise bedensel hareket içerikli herhangi bir eğitim almamış, geleneksel şarkı söyleme, nota yazma ve temel müzik bilgilerini öğrenme etkinlikleri almışlardır. Her iki gruba da araştırma sırasında aynı şarkılar ve konular öğretilmiştir. Araştırmada veriler, denel işlemlerden önce ve sonra uygulanan test, ölçek, gözlem ve görüşmeler ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the effect of Dalcroze Eurhytmics Instruction on the musical skills, attitudes toward music class and self-esteem of music ability. Subjects in the experiment were studying in Î2mir Buca Kaynaklar İlköğretim Okulu at fourth-grade in 2004-2005 school year. In the process of experiment the treatment group (n=31) received music classes with Dalcroze Eurhytmics Instruction, and the control group (n=32) received music classes with Traditional Music Instruction. The treatment group represented music with body movements. The gestures formulated as part of the movement-based instruction represented the melodic properties of register, direction, progression, intensities and dynamics. The control group did not receive any movement based music instruction but received singing, writing and basic music concepts instruction. Both groups received the same subjects and songs. Pre and post measures were collected with tests, scales, observations and interview techniques.