Rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takipte ticari işletme rehninin özellikleri
The characteristics of commercial enterprises in realization of mortgaged assets procedure
  1. Tez No: 162231
  2. Yazar: EMİNE GÖKÇE KARABEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VURAL SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Çalışmamızda“rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takipte ticari işletme rehninin özellikleri”konusu ele alınmıştır. Kredi olanakları sınırlı olan şirketlerin, menkul mallarını rehnederek kredi sağlamaları, Türk Medeni Kanunu'nun 940. maddesine göre ancak söz konusu taşınırların teslimi suretiyle mümkün olmaktadır. Bu ise, kredi almak isteyen işletmeleri zor bir duruma sokmakta ve kredi almalarını çok zor koşullara bağlamış olmaktadır. İşte bu duruma son vermek isteyen kanunkoyucu, 1971 yılında 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu 'nu kabul etmiştir. Bu yolla kredi alarak faaliyetlerinde devamlılık gösteren şirketlerin aldıkları krediyi ödeyememeleri durumunda ise, ticari işletme rehniyle teminat altına alınmış olan malların paraya çevrilmesi prosedürü başlayacaktır. Bu çalışmada ticari işletme rehni ve bu rehinle teminat altına alınmış olan malların paraya çevrilmesi prosedürü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis,“the characteristics of pledge of commercial enterprise in realization of mortgaged assets”is discussed. Raising a credit by pledging goods for companies with limited credits is only possible by transferring of possession according to article 940 of Turkish Civil Code. This rule puts such companies in a difficult situation on raising credits. Thus, the legislator who is willing to find a solution to this issue has accepted The Code of Pledge of Commercial Enterprises in 1971. For companies who raised credits depending on this code, realizing of mortgaged assets procedure will be executed upon the failure of refunding the credits. In this thesis, commercial enterprises and the realizing of mortgaged assets procedure is discussed in terms of related codes and legal regulations. VI