Gümrük Birliği sonrası Türkiye-AB dış ticaret ilişkileri ve sektörel analiz
Foreign trade relations of Turkey and EU after the Customs Union and sectoral analyze
  1. Tez No: 162242
  2. Yazar: EZGİ KUDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Küreselleşme süreci, ülkeler arasında ticaretin serbestleşmesine ve ekonomik entegrasyonların oluşmasına olanak sağlamaktadır. Bu ekonomik entegrasyonların en başardı örneği de Avrupa Birliği'dir. Avrupa Birliği bir gümrük birliği süreci olarak başlamış ve siyasi bir birliğe dönüşmüştür. Türkiye ise, 1963 yılında bugünkü Avrupa Birliği ile tam üyeliği amaçlayan bir ortaklık anlaşması imzalamış ve bu amaçla oluşturulan Gümrük Birliği, 1996 yılında yürürlüğe girmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, ekonomik entegrasyonlar genel olarak incelenmiş, gümrük birliği teorisi üzerinde durulmuştur. Avrupa Birliği entegrasyon süreci ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında gerçekleştirilen Gümrük Birliği'nin aşamaları ele alınmıştır. İkinci bolümde, 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği sürecinde Türk ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve Gümrük Birliği'nin Türk dış ticaretine etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türk ekonomisi ve dış ticaretinde önemli yer sahibi olan, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv ve elektronik sektörünün Gümrük Birliği sürecinde AB ile dış ticaretindeki gelişimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, üçüncü bölümde incelenen üç sektöre örnek teşkil edecek birer firma ile bir soru formu kullanılarak yapılan görüşmelerde elde edilen bulgular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globalization process provided the establishment of the economic integrations and the liberalization of the trade. The greatest achievement of these economic integrations is the European Union. The European Union that started as the customs union has been transformed into a political union. Turkey signed up a partnership agreement in the aim of becoming a full member and the customs union that was formed for this aim entered into force in 1996. In the first part, the economic integrations have been analyzed in general, while the emphasis was kept on the customs union theory. European Union integration process and the periods of customs union between Turkey and European Union have been examined. In the second part, after the Customs Union noticed developments in the Turkish economy, and the effects of the Customs Union to the Turkish foreign trade have been discussed. In the third part, the focus is on the developments in the foreign trade of Turkey with European Union, in the customs union process, in the textiles and clothing, automotive and electronics sectors that play a key role in Turkish economy and foreign trade. In the fourth part, the responds of the questionnaires that were applied to the sample firms for each sector mentioned in the third part have been evaluated. VI