Serbest bölgelerin yabancı sermaye üzerindeki etkileri (Ege serbest bölgesindeki uygulamalar)
The impacts of free zones upon foreign investments (the applications in Aegean free zone)
- Tez No: 162249
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Ekonomik ve sosyal açıdan bir çok fayda sağlayan serbest bölge uygulamaları dünyada oldukça fazla sayıdadır. Ülkelerin serbest bölgelerden bekledikleri en önemli faydalardan bir tanesi yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye çekilmesidir. Özellikle yabancı sermaye çekmekte sıkıntı yaşayan gelişmekte olan ülkeler için serbest bölge bu amaca ulaşmak için önemli bir araçtır. Serbest bölgelerin yabancı sermaye üzerindeki etkilerini ele alan bu çalışmada dört ana bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde serbest bölge kavramı üzerinde durulmuştur. Dünyada ve Türkiye'de serbest bölgelerin ortaya çıkışı ve gelişimi incelendikten sonra fonksiyonlarına göre farklılık gösteren serbest bölge türlerine değinilmiştir. İkinci bölümde Dünyadaki ve Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları ve yabancı sermaye yatırımlarının bir ülke ekonomisi üzerinde ne tür etkiler yaratabileceği konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda dünyadaki ve Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları analiz edilmiştir. Çalışmanın ana konusunu oluşturan üçüncü bölümde serbest bölge ile yabancı sermaye yatırımları arasında nasıl bir ilişkinin olduğu uygulamalar dikkate alınarak incelenmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki serbest bölge uygulamalarına detaylı olarak değinilip yabancı sermaye çekme konusundaki çabaları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Son bölümde Türkiye'deki en başarılı serbest bölge uygulaması olarak kabul edilen Ege Serbest Bölgesi incelenmiştir. Bölgedeki faaliyetlere değinildikten sonra konumuz gereği Ege Serbest Bölgesi'ndeki yabancı sermaye yatırımları ele alınmış ve Ege Serbest Bölgesi'nin Türkiye'nin en çok yabancı sermaye çeken serbest bölgesi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many examples of free zones around the world which provide various economic and social benefits. However, the essentially important benefit is attracting foreign investment to the home-country. This is especially the case for the developing countries which have difficulty in trying to atrract foreign investment. This work which studies the impact of free zones upon foreign investments consists of four main part. In the first part, it is dwelled upon the concept of Free Zone; the emergence of free zones in the world and in Turkey; and the different kinds of free zones according to their functions. In the second part, foreign investmens in the world and Turkey and the topic of what kinds of impacts foreign investments can creat on a country's economics were stated. Performance of Turkey about drawing foreign capital were put forward by considering the data of foreign capital that have come to Turkey since years. In the third part which consists of main topic of this study, relation between free zone and foreign direct investments was examined considering the applications. Applications of free zones were examined in detail and their efforts in attracting foreign investment were put forward. The last part studies Aegean Free Zone as the most successful of all the free zones in Turkey. After dwelling upon the activities within the zone, the foreign investments are also studied, since it is the free zone which attracts the highest amounth of foreign investments. VI