Bilgi yönetimi ve entelektüel sermaye ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relation between knowledge management and intellectual capital
- Tez No: 162261
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNÇ DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Sanayi toplumundan, bilgi toplumuna geçiş ile beraber bilginin gerek sosyal yaşamda, gerekse çalışma yaşamındaki önemi belirgin bir şekilde artmıştır. Günümüz işletmelerinin başarıya ulaşmalarında sahip olmaları gereken en önemli kaynak emek, sermaye, doğal kaynaklar ve girişimciden öte, bilgidir. Nitekim, ekonomi literatürde bilgi, beşinci üretim faktörü olarak kabul edilmektedir. Bilgi, rekabet avantajının elde edilmesi, müşteri tatmininin sağlanması, esnek bir yapının oluşturulması gibi faydalar yaratmaktadır. Bu nedenle işletmeler, bilgi yönetimi faaliyetleri ile bu önemli kaynağın elde edilmesi, paylaşılması, sıralanması, haritalanması gibi işlevlere daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Bilgi yönetimi sayesinde işletme içinde oluşturulan birikim, sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle işletmeye değer katan bir sermaye unsuru haline gelmiştir. Finansal ve fiziksel kaynaklar gibi elle tutulup, gözle görülemeyen bu sermaye birikimi, entelektüel sermaye olarak adlandırılmaktadır. Müşteri sermayesi, insan sermayesi ve yapısal sermaye olarak üç bölümde incelenmekte olan entelektüel sermaye ile bilgi yönetimi faaliyetleri arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmada, bilgi kavramı ve bilgi yönetimi süreci ile entelektüel sermaye kavramı ve temel unsurları ele alınarak; aralarındaki ilişki, işletmeye kazandırdıkları, yaratmış olduğu değişim ele alınmaya çalışılmış, bir şirkette yapılan araştırma ile, teorik bölümde ifade edilen konuların, geçerliliği ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmanın temel varsayımı; üst yönetim tarafından desteklenen ve önemi kabul edilmiş, planlı, sistemli, gerekli teknolojik ve kültürel alt yapı unsurlarına sahip bir bilgi yönetimi sürecinin, entelektüel sermayenin gelişmesini ve işletmenin piyasa değerinin artmasını sağlayacağıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Along with the transition from industrial society to knowledge society, the importance of the knowledge in both social life and business life has increased obviously. The most important resource which conveys today's companies to success is the knowledge, more than the labour, capital, natural resources and entreprenuer. Thus, the knowledge is accepted as the fifth manufacturing factor in the economy literature The knowledge creates some benefits for companies, such as competitive advantage, customer satisfaction and flexible organizational structure. Therefore, companies strarted to pay more attention knowledge management activities and functions which make the companies get, share, arrange and map that important resource. The accumulation which has been created by knowledge management process, became a value adding capital component, because of it's benefits. That capital, which is not tangible like financial and physical capital is named as intellectual capital. There is a close relation between intellectual capital that is studied in three part as customer capital, human capital, structural capital and knowledge management applications. In this study, the concept of knowledge, knowledge management process, the concept of intellectaul capital and it's main components are stated; the relation between them, the advantages which are contributed to companies and the change that is created are explained; the currency of the subjets which are mentioned in the theoretical part are tried to be confirmed by a survey that was undertaken in a company. The main hypothesis of the study is that; the knowledge management process, which is supported by the top management, planned, systematic, has the required technological and cultural infrastructure improves intellectual capital and increases company's market value. VI