Esnek çalışma şekillerinin kadınların işgücüne katılımına etkisi
  1. Tez No: 63232
  2. Yazar: MİNE ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (En Fazla 250 Sözcük) : (TÜBİTAK / TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Klavuzunu Kullanınız.) ESNEK ÇALIŞMA ŞEKİLLERİNİN KADINLARIN İŞGÜCÜNE KATILIMINA ETKİSİ Çalışma hayatında esneklik, çalışma ilişkisinin tarafı olan işçi ve işverenin aralarındaki iş münasebetini serbestçe düzenleyebilmelerini ve iş münasebeti ile ilgili kurallarda değişiklik yapabilmelerini ifade etmektedir.Esnek çalışma şekilleri yapısı gereği sunduğu uygun koşullar nedeni ile özellikle kadın işgücü tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışmada, konu Avrupa Birliği Ülkeleri ve Türkiye açısından istatistiki tablolardan da faydalanılarak incelenmiştir. Avrupa Birliği Ülkelerinde istihdam kapasitesi azalır iken işgücü arzı sürekli olarak artmaktadır. Bunun nedeni ise kadınların işgücüne katılma isteklerinin yüksek oluşudur. Bu doğrultuda kadınların %72'si hizmet sektöründe,%20'si endüstride ve %7,5 ise tarım sektöründe çalışmaktadır.Kadınların %85'I ücretli çalışmakta olup,işgücü piyasasına katılımları da eğitimle birlikte artmaktadır.Türkiye'de 1993 yılı itibariyle istihdam edilen 19.298.845-kişinin %69,59'u erkek, %30,41 ise kadın işgücüdür.Ücretli çalışan kadın sayısı düşerken,ücretsiz aile işçisi olanların oram %68,05'dir. Avrupa Birliği Ülkelerinde kadın işgücünün yaklaşık %40'ı35 saatin altına çalışmaktadır. 1991 yılı içerisinde kadınların %28'den fazlası kısmi süreli çalışır iken erkeklerde bu oran %4 civarında kalmıştır.Türkiye genelinde ise 1993 yılı itibariyle, istihdam edilen 19 milyon kişinin %26,22'si 40 saatten az çalışmakta,bunun 2.3 milyonunu kadın işgücü oluşturmaktadır.Erkelerin %8.78'i esnek çalışma şeklini tercih eder iken bu oran kadınlarda %2,89'dur. Türkiye'de kadınların işgücü içerisindeki payım artırmada esnek çalışma şekillerinin etkisinin artırılabilmesi için, iş ve sosyal güvenlik hukuku açısından kadınları koruyucu bir takım tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (En Fazla 250 Sözcül) : T HE EYLPACT OF FLEXBBLE WORKEVG FORMS ON THE PARTICIPATION OF WOMEN EV THE LABOUR FORCE Flexibility in working liferefers to ability of two sides of the labour relationship,namely the worker and the employer,to freely arrange the professionel relationships between them and to introduce changes to the rules that govern these relationships.The flexible working forms are preferred especially by women on amount of the favorable conditions that they offer by wirtue of their nature.The topic in this study analysis the subject from the perspective of the EU contries and Turkey with the aid of statistical tables. in EU contries,labour force supply steadily increases while employment capacity decreases.The cause of this is the strong desire of women to participate in the labour force. in this context,72% of working wonıen are employed in the service sector, 20% in industry and 7,5% are in the agricultural sector.85% of women are in paid jobs, and their participation in the labour market increases with education. Of the 19.298.845 people employed in Turkey in 1993, 69,59% are men and 30,41% are women.While the number of salaried women is failing,the percentage of unsalaried familiy vvorkers is 68,05%. in EU about 40% of the female labour force work less than 35 hours per week.While more than 28% of women in parttime jobs during 1991,this number remained at 4% for men. Of the 19 million people employed in 1993 in Turkey,26,22% work less than 40 hours a week,2,3 million of whom are made up of vromen. While 8,78% of men prefer flexible working hours,this ratio is 2,89% in women. Certain protective measures have to be inserted into labour and social securiry legislation to heighten the impact of flexible \vorking forms in increasing the ratio of women in the labour force in Turkey.