Performans değerlendirmenin motivasyon üzerine etkisi
Impacts of performance appraisals onto the motivation
  1. Tez No: 162283
  2. Yazar: MUSTAFA KANTARCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu tez performans değerlendirmenin motivasyon üzerindeki etkilerine odaklanan bir çalışmadır. Bu yüzden, her iki kavrama da yoğunlaşılmış, teorik açılımları incelenmiş ve son olarak bir alan çalışması ile ilişkiler ölçülmüştür. Performans değerlendirme günümüz çağdaş kurumları için vazgeçilmez bir uygulamadır. Performans değerlendirme sadece bir personel yönetim aracı değildir. Bir kuruluşun vizyonunun, etkinliğinin ve verimliliğinin belirlenmesinde oldukça önemli bir bileşendir. Öte yandan, motivasyon özü itibariyle psikolojik bir kavramdır. Fakat 20. yüzyılın son çeyreğinde yönetim bilimlerinin önemli konularından biri haline gelmiştir. Kuruluşların daha verimli ve üretken olabilmesi konularında hayati bir önem taşıyan çalışan motivasyonu, nosyon sahibi her işletme için kritik bir konudur. Performans değerlendirme çalışan motivasyonu üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Özellikle performans görüşmeleri ile çalışma isteğinin tetiklenmesi, geri besleme ve adil ödüllendirme süreçleri sayesinde dikkat ve konsantrasyonun arttırılması, başarı, güven, kendini gerçekleştirme, otonomi, eşitlik gibi bireysel gereksinimlerin sağlanması, kariyer gelişiminin desteklemesi, sosyal gereksinimleri ve takım çalışmalarının bileşenlerinin belirlenmesi gibi alanlarda bu ilişki öne çıkmaktadır. Sonuçta, bu çalışma performans değerlendirme ve motivasyon ilişkisini niteliksel ve niceliksel olarak irdelemektedir. Literatür taramasından sonra, bir alan çalışması ile bu etkileşim ölçülmüş, istatistiki değerlendirmeler yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is a study that mainly focuses upon the impacts of performance appraisal onto motivation. Therefore, it concentrates both concepts, examines theoretical expansions, and at last, measures their interrelationships in terms of a case study. Performance appraisal is an indispensable application for today's contemporary organizations. It is not only a personnel management tool. It is a component that is fairly important in order to determine an organization's vision, efficiency, and productivity. On the other hand, motivation is a psychological term in its essence. But in the last quarter of 20th century, it became one of the important subjects for management sciences. Motivation, which has vital importance as to fit more efficient and more productive, is a critique topic for the organizations that have notion. Performance appraisal has many positive e impacts onto worker's motivation. It is particularly taken attention in the areas which: it triggers working demand in terms of performance interviews; increases personal attention and concentration in terms of feedback and fair reward processes; provides individual needs like confidence, self-realization, autonomy, and equality; supports career development; and sets the components of social needs and group studies. All in all, this study examines the relationships between performance appraisal and motivation quantitatively and qualitatively. After literature review, these interactions are measured, statistical evaluations are made, and results are interpreted. VI