أثر وسائل الاتصال الحديثة على ميراث المفقود في الفقه الإسلامي والقانون العراقي (دراسة مقارنة)
İslam fıkhında ve Irak kanununda mefkudun mirasına modem iletişim araçlarının etkisi - mukayeseli çalışma
- Tez No: 810215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı, Irak hukukunun soy bağı ile ilgili şeriat hükümleri ne ölçüde kavradığını tespit etmek ve Irak yargısının bunlara ilişkin konumunu netleştirmektir. Bu tezin kapsamı ise, izleme ve tümevarıma dayalı dikkatli ve doğru bir çalışmaya göre bu konudaki farklı fıkıh bölümlerinin derlenmesi ve hükümlerin çoğunun eksik anlaşılması gibi birkaç noktayı inceleyerek kayıp şahsın geri dönmesine ilişkin fıkıh uyuşmazlığında modern teknolojik araçlar ve bunların etkilerini karşılaştırmak ve bu araçlara ışık tutmak ve kayıp kişiyi bekleme süresine ilişkin ihtilafın çözümünde fıkhî kökleşmenin rolüne dikkat çekilerek, modern iletişim araçlarının tesir ettiği bazı hükümlerin ortaya konulması ve fıkıh ilminin yardımcı kolu olan bazı olguların aydınlatılmasında gelişmelerin tesirinin ortaya konulması ve pozitif hukuk, kayıpla ilgili bazı durumlarda hükmü etkilemede, örneğin bir süre belirledikten sonra miras bırakma meselesi gibi, beklemek ve hakkında bir hüküm vermektir. Araştırmacı analitik ve karşılaştırmalı tümevarım yöntemini kullandı. Araştırmacı çalışmayı şu sonuçlarla sonuçlandırdı: Kanun koyucu, mirasçıya miras bırakanın mirası üzerinde hak vermiş ve bu hakkı elde etmek için bir metodoloji belirlemiştir ve o miras bu hakkı, miras ise o hakkın metodolojisinin intikal ifade etmektedir. Miras ve onun İslam şeriatındaki ilmi, onu çok önemli kılan büyük bir konuma sahiptir ve bunu Kur'an'da ve Sünnet'te ve önceki ümmet arasında açık ve net görüyoruz. Mirasçılar, varlıkla yokluk arasında, erkek ile kadın arasında değişen şartlara sahip olabilirler. Böylece bu durumlarda terekenin son şekli belirsiz hale gelmiş ve bu durum bizim için tedbir ve takdir alma sebebidir. Irak hukukunda yer alan kayıp şahıslara ilişkin hükümleri düzenleyen yasal hükümlerin tamamının İslam hukukuna uygun olmadığı tespit edilmiştir. Örneğin, Irak Aile Hukuku, bazı Arap Aile Hukukunda olduğu gibi, kayıp kişinin hayatta olması veya ölümüne dair hüküm verilene kadar payının bloke edilmesi konusunu şart koşmamıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to identify the extent to which the Iraqi law absorbs the legal provisions of lineage and to clarify the position of the Iraqi judiciary on them. As for the scope of this thesis, it was specific in comparison and shedding light on modern technological means and their impact on the jurisprudential dispute, related to the effects of the return of the lost through examining several points, such as collecting the different jurisprudential parts on this subject,And absorbing most of the provisions of the lost, according to a careful and careful study based on tracking and extrapolation, and highlighting the role of jurisprudential rooting in resolving the dispute regarding the waiting period for the lost, introducing some provisions that modern means of communication had an impact on, and revealing the impact of developments in clarifying some facts that It is an auxiliary tributary of Islamic jurisprudence and positive law in influencing the ruling in some cases related to the missing person, such as the issue of bequeathing him after multiplying a period of waiting for him and issuing a ruling in this regard. The researcher used the analytical and comparative inductive method. The research concluded with the following conclusions: The legislator gave the heir the right By the inheritance of his bequeather, and he has established a methodology to achieve that right, and that inheritance refers to this right, and the inheritance indicates the transmission of the methodology of that right. Inheritance and his knowledge of Islamic law occupies a great position that makes it of great importance, and we see this clear and obvious in the Qur'an and the honorable Sunnah and among the previous nation. And it could The heirs have conditions that change between existence and non-existence, and change between a male and a female. Thus, the image of the last estate in these cases has become unclear, and this is a reason for us to take precaution and appreciation. It has been found that the legal texts regulating the provisions of missing persons contained in Iraqi law are not all compatible with Islamic Sharia, for example, the Iraqi Personal Status Law did not stipulate the issue of stopping the share of the missing person until his life appears or the death sentence, as some Arab personal status laws did.