Çağrı üzerine çalışma
On call work
  1. Tez No: 162284
  2. Yazar: MERDA ELVAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELDA SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Çağrı üzerine çalışma, 10 Haziran 2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu ile ülkemizde yasal olarak ilk defa düzenlenmiştir. 4857 sayılı İş Kanununun 14. maddesinin birinci fıkrasında çağrı üzerine çalışma,“Yazılı sözleşme ile işçinin yapmayı üstlendiği işle ilgili olarak kendisine ihtiyaç duyulması hâlinde iş görme ediminin yerine getirileceğinin kararlaştırıldığı iş ilişkisi, çağrı üzerine çalışmaya dayalı kısmî süreli bir iş sözleşmesi”olarak tanımlanmıştır. 14. maddede belirtildiği üzere, çağrı üzerine çalışma kısmî süreli çalışmanın bir türüdür. Bu çalışma türünün temel özelliği, çalışma zamanının işveren tarafından tek taraflı olarak belirlenmesidir. İşveren daha önceden çağrı üzerine çalışan işçi ile yaptığı iş sözleşmesine dayanarak, işçiye ihtiyaç duyduğu zaman işçiyi çağırır. Çalışmamızda, çağrı üzerine çalışma kavramının tanımını, genel özelliklerini açıkladıktan sonra benzer çalışma türleri ile karşılaştırarak kendine has özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, çağrı üzerine çalışmanın Türk İş Hukukundaki tarihçesi incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, 4857 sayılı İş Kanununun 14. maddesinde düzenlenen çağrı üzerine çalışma sözleşmesi ile ilgili hükümleri açıklamaktır. Bu nedenle, çağrı üzerine çalışma sözleşmesindeki toplam çalışma süresi, haftalık çalışma süresi, günlük çalışma süresi, çağrının süresi kavramları incelenmiştir. Ayrıca çağrı üzerine çalışma sözleşmesinin tarafları açısından önem arz eden hususlar açıklanmıştır. Son olarak çağrı üzerine çalışma sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermesinin sonuçları ele alınmıştır. Çağrı üzerine çalışma hakkında yasal olarak düzenleme yapılmış olmasına rağmen çağrı üzerine çalışan işçinin hakları konusunda bazı hususların henüz tam olarak açıklığa kavuşmadığı, bu hususların yargı kararları ile daha somut hâle geleceği inancına ulaşılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, On- call work was regulated for the first time in Labour Act No. 4857 which came into force on 10/June/2003. In Article 14 of the Labour Act, on- call work is defined as :“Employment relationship which foresees the performance of work by the employee upon the emergence of the need for his services, as agreed to in the written employment contract, qualified as a part- time employment contract”. As it is regulated in Article 14, on- call work is a type of part- time work. The fundamental characteristic of on- call work is, the unilateral determination of working time by the employer. The employer calls the worker according to the on- call work conract when he/she needs him. In our study, after explaining the definition of on- call work, general characteristics of this work type are described with the special features of on- call work by comparing it with similar work types. Furthermore, the historical development of on- call work in Turkish Labour Law is examined. The aim of the study is to analyze and explain the provisions of the on- call work conract regulated in Article 14. With that aim, the total work time in on- call work, weekly working time, daily working time, the time of the call are examined. Besides, some points which are concerning the rights and duties of the on- call work contractors were clarified. Eventually, the termination of on- call work conract and its legal results are examined. Although on- call work is legally regulated, some issues concerning the rights of the on- call worker have not become clear yet. It is believed that these issues shall be clarified by the rulings of the Courts. VI