Bankalarda mali tablo analiz yönetimi sürecinde rasyo analizlerinin incelenmesi
The examination of ratio analyses in the banks' financial schedule method processing
  1. Tez No: 162291
  2. Yazar: EBRU ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bankacılık sektöründe kredilendirme sürecinde incelediğimiz rasyo analizleriyle ilgili hazırlanan bu proje ile bir mali analiz çalışması olan rasyo analiz tekniğinin kredilendirme süreci içerisindeki öneminden bahsedilmektedir. Bankacılık sektöründeki ciddi problemlerin başlıca nedeni.yetersiz kredi standartları,zayıf portföy risk yönetimi yada banka müşterilerinin kredibilitelerinde bozulmaya yol açabilecek türden ekonomik gelişmelerin ve diğer koşullardaki değişmelerin iyi izlenememesi gibi etkenlere bağlıdır. Bankalar kredi kullandıracakları firmanın kredibilitesini ölçmek için rasyo analizi yapmaktadırlar. Bu analizin yapılma amacı firmanın sektör içerisindeki yerinin tespit edilmesi,ödeme gücünün, kullanacağı krediyi gelecekte ödeyebilecek gücünün bulunup bulunmadığının ölçülmesidir. Mali tabloların analizi muhasebe veri ve bilgilerinin özeti tablolardan yararlanılarak ve belli analiz teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Rasyo analiz tekniği ile mali tablolardaki geçmiş ve geleceğe yönelik oranlar karşılaştırılır. Firma ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşılmasını, karşılaştırma tekniği ile işletmenin veya işletmenin içinde bulunduğu sektör hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Günümüz bankacılık sisteminde kredilendirme sürecinde riskin minimize edilmesi çok önemli olup kullandırılacak kredinin somut veriler ışığında uygunluğunun verilmesi gerekmektedir. Rasyo analizi kredilendirme sürecinde ele alınan somut ve güvenilir bir kaynaktır. Firmanın kredibilitesi mali tabloları ışığında yorumlanan rasyo analiz tekniği sonucunda belirlenmektedir. Kredilendirme süreci içerisinde rasyo analizinin verimli ve güvenilir sonuçlar sağlayabilmesi için mali tabloların gerçeğe uygun ve doğru bir şekilde hazırlanmış olması şarttır. Mali tablolar analizi dolayısıyla rasyo analiz tekniği bankalar açısından kredi talep öngörülmemesi ve risk tahminlemesi için önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we examine the loading/trusting/credit process in banking sector, and from this point of view we intend on the ratio analysis about financial analysis study and the methods of trusting. The economic progresses or the other variable conditions are the result of insufficient credit standarts, weak risk administrations or the spoiling conditions in costomers' credit accounts. These are the serious problems that can occur in banking sector. So the changeable conditions in banking sector have to be considered in detailed. Banks make ratio analysis to measure the level of conditions of the firms' credit usage before giving credit to firms. The aim of this analysis is to determine the place of the firm in the sector, and to define the capability of the firm, paying back the credit. The analysis of financial shedules base on the summary of accountancy data and informations. The rates about future and past can be compared with the method of ratio analyses. These data also ensure informations that is required by firms and with comparison methods, informations about the firm or the conditions that the firm has to survive can be ensured. In our daily banking system, to minimize the risks about the credit processes in banking sector is ultimately important and it is so considerable to evaulate the appropriateness of the credits which depend on concrete data. The firms are designated in the most reliable and concrete source in credit process. Due to the the level of the firm to use credit is determined according to these data a nd the results o f t he r atio a nalysis m ethods.ln c redit p rocess, to e nsure t he reliability and efficiency of the ratio analysis, it is a must to prepare the financial tables according to true end real conditions. Financial schedule analysis and so ratio analysis method are important instruments to constitute true evaulations about credit conditions and risk estimation. VI