Avrupa Birliği'nin rekabetçi bilgi ekonomisine dönüşüm sürecine Türkiye'nin uyumu
Turkey's adaption to the transformation process of the European Union through competitive knowledge economy
- Tez No: 162290
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET: Günümüzde bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve küreselleşme sürecinin etkisiyle birlikte değişen ekonomik yapı, rekabeti daha çok bilgiye dayalı hale getirmiştir. 1990'lı yıllardan itibaren Avrupa Birliği'nin rekabet gücünün, özellikle teknoloji yoğun sektörlerde, temel rakipleri olan ABD ve Japonya karşısında gerilemesi üzerine AB bir dönüşüm projesine ihtiyaç duymuştur. Bu ihtiyaçtan hareketle; 23-24 Mart 2000 tarihlerinde Lizbon'da yapılan Avrupa Konseyi toplantısında, 15 AB ülkesinin Hükümet ve Devlet Başkanları, AB'nin gelecek on yılda“dünyanın en rekabetçi ve dinamik bilgi temelli ekonomisi”haline gelmesi hedefini strateji olarak belirlemişlerdir. Bu çalışmanın amacı, bir aday ülke olarak Türkiye'nin Lizbon Stratejisi doğrultusunda AB'ye uyum açısından hangi noktada olduğunu ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, bilgi ekonomisi kavram olarak açıklanmış, ardından Birliğin Lizbon'da belirlenen hedefe ulaşmak amacıyla yaptığı çalışmalara değinilmiş ve bilgi ekonomisinde rekabet gücünü ölçmeye yönelik göstergeler kullanılarak AB-Türkiye karşılaştırması yapılmıştır. Son olarak, bilgi ekonomisine dönüşüm konusunda Türkiye'nin uyum faaliyetleri incelenmiştir. Bu aşamada Türkiye'nin gerek bilgi teknolojilerinin kullanımı, gerekse bilgi üretimi yönünden AB ortalamasının oldukça gerisinde olduğu ve mevcut açığın kapatılabilmesi için yeniden yapılanmasının gerektiği ortaya çıkmıştır. İhtiyaç duyulan bu yapılanma için bilim ve teknoloji politikaları, sanayi politikası ve eğitim politikasının bilgi ekonomisinin gerekleri doğrultusunda yenilenmesi gerektiği belirtilmiş ve buna ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Today, the structure of the economy, which has changed as a result of developments in information and communication technologies and globalization process, makes competition to become more dependent on information. As from 1990s, because of the European Union's regression in competitiveness comparing to the USA and Japan especially for technology intensive sectors, the Union feel the need for a transformation project. To meet this requirement, on March 23-24, 2000 in Lisbon the European Council set the objective as a strategy of making Europe the most competitive and dynamic knowledge-based economy in the world in ten years at Lisbon meeting. The aim of this study is to examine Turkey's position as a candidate country in adaptation to the Lisbon Strategy. Therefore, after giving general information concerning knowledge economy, it was mentioned about the EU's activities aiming to reach this strategy and EU-Turkey comparison with using knowledge economy indicators. Lastly, Turkey's adaptation process was examined. This study put forward that Turkish economy has many disadvantages both for knowledge production and using information technologies and needs reconstruction to close this gap. It is emphasized that this reconstruction require renovations in science and technology policies, industrial policy and education policy through the necessities of the knowledge economy. Some suggestions were given about how these renovations can be made. VI