Ticari bankalarda aktif-pasif yönetimi açısından mali tablo analiz teknikleri
Financial statement analyse techniques in commercial banks with regard to the assets and liability management
- Tez No: 190798
- Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Üç bölümden oluşan çalışmanın amacı mali tablo analizi yoluylabankalardaki Aktif-Pasif Yönetimini değerlendirmenin doğruluğunu testetmektir. Sonuca ulaşıldığından emin olunması amacıyla 2000 krizindeFon'a devredilmiş olan üç banka seçilmiş ve beş yıl öncesindenbaşlayarak verileri analiz edilmiştir.Birinci bölümde Türk Bankacılık Sisteminin genel yapısı ortayakoyulduktan sonra Aktif-Pasif Yönetimi kavramı ve içerdiği risklertanıtılmıştır. kinci bölümde mali tablo analiz teknikleri verilerek risklerinanalizinde kullanılacak yol tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise örnekbankalar üzerinde tezin doğruluğu test edilmiştir.Çalışma, bankalar için erken uyarı sistemi olarak kullanılmak içinyetersiz kalan bu sistemin bankaların yönetiminin zayıf kaldığı noktalarıgenel hatlarıyla verdiği görülmüştür. Fakat çok daha kısa dönemlerdeanlam taşıyan likidite riski gibi riskler hakkında sinyallerialgılanamamıştır. Çalışmanın net sonuçlar verebilmesi önündeki enbüyük engel etkin olmayan denetim ve makyajlanarak sunulan malitablolar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study that consists of three parts is prepared to test theaccuracy of valuing Assets and Liability Management basing onfinancial statement analysis techniques. Three banks erased from thesystem at the crise occured in 2000 are selected to be sure of the result.The banks? five years long financial statements are analysed to see thetrends clearly.At the first part the Assets and Liability Management and therisks it contains are given after the general structure of TurkishBanking System is presented. In the second part the financial statementanalyse techniques are introduced according to the analyse way whichwill be used in the study. In the third part the thesis is tested on thethree selected banks.The study stated that analyse underlines the management?sweeknesses generally. But it in not enough to give net signals aboutthe risks like liquidty. The uneffective audit and the maked upstatements pablished by the management had been the biggest barriersto the study.