İşe alma ve yerleştirmede dış kaynak kullanımının çözümlemesi: Danışmanlık firmaları üzerine bir araştırma
Analysis of outsourcing in recruitment : A study on consulting firms
- Tez No: 162297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Yeni yönetim anlayışlarından biri olan dış kaynak kullanımı, insan kaynakları yönetimi alanında giderek daha yaygın hale gelmeye başlamıştır. Dış kaynak kullanımı, işletmelerin sadece kendi sahip oldukları yetenek ve becerileri esas alan işleri yapmak istemeleri veya temel yetenekleri dışında kalan alanlarda başka işletmelerden yardım isteme yoluna gitmeleri olarak tanımlanabilir. Dış kaynak kullanma türlerinden biri de danışmanlık firmalarına başvurmaktır ve giderek insan kaynaklan yönetimi içinde işe alma ve yerleştirme süreci içinde yaygınlaşmaktadır. Bir işletmenin en önemli unsuru olan insan kaynağının seçimi önemli bir uzmanlık haline gelmiştir. Bu nedenle, işletmelerin insan kaynakları ihtiyaçlarını profesyonel biçimde analiz eden, ihtiyacı saptayan ve karşılayan profesyonel danışmanlık firmaları bu doğrultuda faaliyet göstermektedir. İşe alma ve yerleştirme sürecinin bir danışmanlık firması tarafından yürütülmesi durumunda işletme de danışmanlık firması ile birlikte çalışabilir ya da sürecin yönetimini tümüyle danışmanlık firmasına devredebilir. İşletme işe alma ve yerleştirme sürecinin sadece özgeçmiş inceleme, adayla görüşme, sınav gibi belli bazı aşamalarında danışmanlık firmasından yardım alabileceği gibi tüm süreci ona devredebilir. İşe alma ve yerleştirme sürecinde danışmanlık firmalarından yardım alan işletmelerin memnuniyetini ölçmek amacıyla yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dış kaynak kullanma ve işe alma ve yerleştirme süreci kavramsal açıdan ele alınmıştır, ikinci bölümde ise, insan kaynaklan faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı ve işe alma ve yerleştirmede danışmanlık firmaları konulan incelenmiştir. Üçüncü bölümde teori analiz çalışması ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Outsourcing, a new management concept, has become increasingly widespread. Outsourcing is defined as doing the organization's core competence and letting other organizations do the functions that are not core competence of the firm. One of the outsourcing types is applying for consulting firms which have become widespread in the process of recruitment in human resources management. Because the selection of human resource which is the most important element of an organization has become an important competence. Because of this, consulting firms have been determining and analysing the needs of human resources professional. In case a consulting firm conducts the process of recruitment, the organization may work together with the consulting firm or leave the management of the whole process to the consulting firm. The organization may let the consulting firm conduct either only the functions of examing Cvs, interviewing with the candidates and testing of recruitment process or the whole process itself. This study, which aims to measure the satisfaction of the organizations getting help from the consulting firms in recruitment process, consists of three parts. In the first part, outsourcing and recruitment process is studied conceptually. In the second part, in human resources functions, consulting firms are studied in the process of outsourcing and recruitment. In the third part, the theory is supported by analysis study. VI