İnsan kaynakları eğitim fonksiyonunun mesleki tükenmişlik üzerine etkisi ve otomativ yan sanayiinde bir uygulama
The effects of human resources training function on burnout and a practice in automotive subsidiary industry
  1. Tez No: 162298
  2. Yazar: DİLGE SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Günümüz çalışma yaşamı ve küreselleşme sürecinde işletmeler sürekli kendilerine rekabet üstünlüğü sağlayacak yeni yöntemler geliştirme çabası içerisindedirler. Bu kapsamda çalışanlarından beklentileri her geçen gün artmaktadır. Bugünün çalışanı için“meslek”bir yaşam biçimi haline gelmekte ve kişinin zamanının çoğunu kaplamaktadır. Bu durum, özellikle örgütlerde“yönetim ve yönlendirme”misyonu ile var olan çalışanların özel yaşam ve iş yaşamı dengesinin bozulmasına kadar varabilmektedir. Hızlı çalışma temposu içerisinde, çalıştığı ortamda hak ettiği değeri göremediği düşünceleri ya da yetersizlik duyguları kişiyi uzun dönemli bir stres sürecinde tükenmişliğe kadar götürebilmektedir. Duygusal tükenmeyi yaşayan birey, kendisine ve çevresine karşı duyarlılığını yitirmekte; bunun sonucunda çalışma yaşamında ilişkide bulunduğu kişilerden olumlu geribildirimler alamamakta, öz-motivasyonunu yitirmekte ve nihayet kişisel başarı algısında düşüşle birlikte kişi kendisini işe yaramadığı düşünceleri içinde bulabilmektedir. Çalışmada, işletmenin çalışanına performans hedeflerin ulaşabilmesi, kendisini geliştirmesi, kariyerine dair planlarını gerçekleştirmesi ve çalıştığı örgüte daha faydalı olabilmesi için sunduğu eğitim fırsatlarının bireydeki tükenmişlik kaynaklı yalnızlık ve yetersizlik duygularını engelleyeceği, eğitim fırsatlarından yararlanan bireylerin daha az tükenmişlik yaşayacağı öngörülmektedir. Bu varsayımdan hareketle, çalışmada izmir ve çevresinde faaliyet gösteren Otomotiv Yan Sanayii ve Tedarikçilerinde istihdam edilmiş olan üst ve orta düzey yönetici kadrosu tükenmişlik düzeyleri açısından incelenmiştir. Sonuçlar, işletmelerin eğitim sürecinde planlama, uygulama ve değerlendirme alt faktörleri bazındaki uygulama ve politikaları açısından değerlendirilerek aralarında anlamlı farklılaşma olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; uygulama ve analizlerin öngörüleri destekler nitelikte olduğu tespit edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In present professional life and globalization process, companies are continuously straining to develop new methods to obtain superiority of rivalry. In this respect, expectations of employees are rising up every single day. For today's employee,“job”is a life style and occupies most of the time. This situation causes imbalance of private and professional life especially for the employees who work with“managing and leading”mission for associations. In this busy business life, feeling of insufficiency or thought of not been appreciated enough, may take the person to burnout after a long lasting stress process. Person, who is in emotional exhaustion, depersonalizes to himself and his environment; as a result he can't get positive feedbacks from colleagues, looses self-motivation and finally with the decrease of personal accomplishment perception, he can find himself in a situation of thinking that he is useless. In this practice, case which is anticipated is; training opportunities offered to achieve person's performance goals, improve him, realize his career plans and to be able to be utility for the association, prevent the burn out sourced loneliness and insufficiency feelings, person who takes these training opportunities, lives the burnout < By setting out this assumption, administrators of automotive subsidiary industry and suppliers, was examined by their burnout level. Outcomes examined by company's strategies and their practicing methods based on inferior factors of planning, practicing and evaluating in process of training and tried to be determined if there is any expressive diversity between. As a conclusion; it is determined that, practices and analyses support the assumptions. vu