Soft sistem yaklaşımı ile kurumsal performansın iyileştirilmesi
Improvement of organizational performance with soft systems approach
- Tez No: 162315
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Günümüzde dünya gün geçtikçe daha dinamik, daha istikrarsız ve daha bulanık olmaktadır. Dinamik, istikrarsız ve bulanık olan dünyada kurumların performanslarının iyileştirilmesi çoğu zaman sosyal, kültürel ve politik özellikler taşıyan karmaşık problemlerin aşılması ile mümkün olmaktadır. Klasik bilimsel yaklaşımlar ve organizasyonları fiziksel sistemler olarak algılayan hard sistem yaklaşımları karmaşık organizasyon problemleri için uygun araç değillerdir. Bu tür problemler için farklı araçlara ihtiyaç vardır. Soft Sistem Yaklaşımı ve bunun üzerinde şekillenen Soft Sistem Metodolojisi, algılama, betimleme, karşılaştırma ve karar verme gibi zihinsel eylemleri kullanarak kötü yapılı problem durumlarının iyileştirilmesi için bir yol önermektedir.“Soft Sistem Yaklaşımı ile Kurumsal Performansın İyileştirilmesi”başlıklı bu tezin amacı bir Soft Sistem Yaklaşımı metodolojisi olan Soft Sistem Metodolojisinin kurumsal performansın iyileştirilmesi önünde engel teşkil eden karmaşık bir problem durumunda kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için öncelikle sistem düşüncesinin felsefesi incelenmiş, temel sistem kavramları ve sistem yaklaşımlarının genel özellikleri açıklanmıştır. Soft Sistem Düşüncesi ile Hard Sistem Düşüncesi karşılaştırdmıştır. Soft Sistem Metodoloji ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Teorik yapı ve metodoloji incelendikten sonra Yapı Kredi Sigorta Ege Bölge Müdürlüğü'nde uygulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bilgiler ve ulaşılan sonuçlar, Soft Sistem Yaklaşımının kurumsal performansın iyileştirilmesinde başarı ile kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the world is being more dynamic, more unstable and more fuzzy day by day. In the world, which is dynamic, unstable and fuzzy, the improving organizations' performance is possible with overcoming complex problems which have social, cultural and political features. Classical scientific approaches and hard systems approaches which see organizations as physical systems are not suitable for these complex organizational problems. For these problems, different tools are required. Soft Systems Approach and Soft Systems Methodology, which acquires a shape on this, propose a way for the improving of ill-structured problem situations by using mental actions such as perceiving, describing, comparing and deciding. The aim of this thesis titled“Improvement of Organizational Performance with Soft Systems Approach”is the employability of Soft Systems Methodology which is a methodology of Soft Systems Approach in a complex problem situation which is an obstacle for the improving organizational performance. For reaching this aim, firstly, philosophy of Systems Thinking was examined, basic systems concepts and general features of systems approaches are described. Hard Systems Thinking and Soft Systems Thinking are compared. Soft Systems Methodology is analysed in detail. After investigation of theorical structure and methodology, application is realized in Yapı Kredi Sigorta Aegean Directorate. Information obtained and results reached support that Soft Systems Approach can be used for improving organizational performance with success. VI