5237 sayılı Kanun çerçevesinde ihaleye fesat karıştırma suçu
Crime of tender rigging within the framework of Law No: 5237
- Tez No: 791670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN SARICAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ekonomik ilişkilerin yoğunluk kazanması ile bu ilişkilerde yaşanan kural ihlalleri de artmıştır. Ekonomik menfaatlerin ihlaline yol açan birtakım davranışlar, yasa koyucu tarafından öngörülen ekonomik suç düzenlemeleri ile cezai yaptırıma bağlanmıştır. Çalışma konumuzu oluşturan ihaleye fesat karıştırma suçu da bahsedilen menfaatlerin korunması amacıyla ihdas edilmiş olan ekonomik suçlardan biridir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 235. maddesinde hüküm altına alınan bu suç tipi, ekonomik alanda önemli etkileri bulunan ihale suçlarının önlenmesinde koruyucu bir rol üstlenmiştir. Söz edilen düzenleme, TCK sistematiğinde,“Özel Hükümler”adlı ikinci kitabın,“Topluma Karışı Suçlar”başlıklı üçüncü kısmının,“Ekonomi Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar”başlıklı dokuzuncu bölümünde düzenlenmiştir. Madde metninde, 11.04.2013 tarihli ve 6459 sayılı Kanun ile önemli değişiklikler yapılmıştır. Ele aldığımız bu çalışmada, madde metninde yapılan değişikliklerden bahsedilmiş olmakla birlikte esas itibarıyla, değişiklik sonrası düzenleme incelenmiştir. Çalışmamızda, ihale sürecine yönelik temel bilgiler verilmiş, suçun unsurları sistematik şekilde incelenmiş, teşebbüs, iştirak ve içtima konuları ile bu suça ilişkin yaptırım sistemi değerlendirilmiş, muhakemeyle ilgili kurallar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the intensification of economic relations, violations of rules in these relations have also increased. Certain behaviors that lead to the violation of economic interests are subject to criminal sanctions with the economic crime regulations stipulated by the legislator. The crime of bid rigging, which is our subject of study, is one of the economic crimes established for the protection of the mentioned interests. This type of crime, which is stipulated in Article 235 of the Turkish Penal Code No. 5237, has played a protective role in the prevention of tender crimes, which have important economic effects. The aforementioned regulation is regulated in the ninth chapter of second book titled“Special Provisions”titled“Crimes Against Society”, titled“Crimes Related to Economy Industry and Trade”in the TPC systematic. Significant changes were made in the text of article with the Statute No. 6459 dated 11.04.2013. In this study, although the changes made in the text of the article are mentioned, the post-amendment regulation has been examined. In our study, basic information about the tender process has been given, the elements of the crime have been systematically examined, the subjects of attempt, participation and aggregation, the sanction system for this crime have been evaluated, and the rules of proceeding have been put forward.