Emekli bireylerde yaşam kalitesi
Quality of life of retired individuals
- Tez No: 162344
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı,“Emeldi Bireylerde Yaşam Kalitesini”değerlendirmek ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Araştırma örneklemini, ev, kahve, lokal, sivil toplum kuruluşları gibi noktalara verilen 40 anketin geri dönmemesi sebebiyle toplam 201 emekli oluşturmuştur. Örneklemin %72.6'sını erkekler (yaş ortalaması = 57.45), %27.4' ünü kadınlar (yaş ortalaması = 56) oluşturmaktadır. Emekli bireylerin 96' sı (%47.8) Sosyal Sigortalar Kurumu' ndan, 15' i (%7.5) Bağ-Kur' dan, 85' i (%42.3) Emekli Sandığı' ndan ve 5'i (%2.5) özel sigortalardan emeklidir. Yaşam kalitesini değerlendirmek için orijinali Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen yaşam kalite ölçeğinin Türkiye' de geçerlik ve güvenirliği yapılmış kısa formu“Whoqol-Bref (TR)”ölçeği kullanılmıştır.“Emeklilerin yaşam kalitelerini değerlendirmeye yardımcı olacak özellikleri toplamaya yönelik anket”bir de emeklilerin aile sosyal destek düzeylerini belirlemek amacıyla“Algılanan Aile Desteği Ölçeği”kullanılmıştır. Alt hipotezler ile birlikte toplam 16 tane hipotez test edilmiştir.“Cinsiyet”ve“yaş”değişkenleri dışında“eğitim durumu”,“gelir”,“sağlık”,“sosyal destek”,“emeklinin evinde kiminle yaşadığı”,“emekli olmadan önce yapılan işten memnuniyet”,“emekli olduktan sonra herhangi bir işte çalışma/çalışmama durumu”,“bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumu”,“emeklilik yılı”,“emeklinin günlük yaşamını zorlaştıran unsurlara sahip olma/olmama”,“emeklinin emeklilik yaşamını değerlendirmesi”ve“moral”(önümüzdeki iki yıla baktığında şartları değerlendirmesi) değişkenlerinin emekli bireylerde yaşam kalitesi ile ilişkili değişkenler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the“Quality of Life of Retired Individuals”and show the factors that affect the quality of life. The research sample includes a total number of 201 pensioners for 40 of the questionnaires handed out to houses, cafes, clubhouses and NGO's didn't return. 72,6 % of the samples are men (avarage age = 57.45), 27,4 women (average age = 56). 96 of the pensioners (47,8 %) are retired from Social Insurance Institution, 15 (7,5 %) from Bağ-Kur (Social Security Organization for Artisans and the Self-Employed), 85 from (42,3 %) Pension Fund and 5 from (2,5 %) private insurance companies. In order to evaluate the quality of life we used WHOQOL-Bref (TR) which is the brief form of the QOL scale developed by the World Health Organization and tested in Turkey for acceptability and reliability.“The questionnaire aiming to bring together the aspects that will help assess the QOL of the pensioners”and“Perceived Family Support Scale”is used for and to identify the social family support level of the pensioners. A total number of 16 hypotheses and subhypotheses are tested. Besides“gender”and“age”variables,“education level”,“health”,“social support”,“who the retired person lives with”,“the job satisfaction before retirement”,“engagement or disengagement after retirement”,“the pensioner's social security institution”,“the year of retirement”,“having/not having factors of difficulty in daily life”,“retired person's self evaluation of his retiree life”,“morale”(his evaluation of the conditions for the next 2 years) are the other variables related to the QOL of the retired people. VI