Sürdürülebilir işletme açısından çevresel kaynak ve sorumluluklarının muhasebesi ve bir araştırma
Environmental sources and responsibilities accounting for the sustainable enterprise and a research study
  1. Tez No: 162361
  2. Yazar: MUHSİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Sürdürülebilir kalkınma; bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların gereksinimlerini giderme yeteneğinden ödün vermeden karşılayan kalkınma olarak tanımlanmaktadır. İşletmeler için sürdürülebilir gelişme kavramı; ekonomik, sosyal ve çevresel olmak üzere üç boyutta ele alınmalıdır. Sürdürülebilir işletme yaklaşımı ise, bir işletmenin ekonomik politikalarının çevre politika ve stratejileri ile bütünleştirilmesini gerektirmektedir. işletmenin ekonomik politikasının çevre politika ve stratejilerinden ayrı yürütülmesi durumunda, işletmeler çevre sorunlarına neden olabilmekte, işletmenin ölçümleme fonksiyonu olan muhasebenin ürettiği bilgiler ise, gerçeği yansıtmaktan uzaklaşmaktadır. Bu bağlamda, işletmelerin çevresel kaynaklara duyarlılığı ve sorumlulukları, çevrenin muhasebe bilgi sisteminde yer alması, çevre sorunlarının önlenmesi ve sürdürülebilir işletme açısından yaşamsal önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir işletme açısından işletmelerin çevre kaynakları ve çevre sorumluluklarına duyarlılıkları araştırılmaktadır. Çalışmanın amacına yönelik olarak, öncelikle sürdürülebilirlik kavramının makro ve mikro düzeydeki tanımları, işletme faaliyetleri açısından sürdürülebilirlik kavramı, çevre sorumlulukları, çevre kaynaklarını ftyatlama, çevre muhasebesi, çevresel yaşam döngüsü maliyetleme, çevrenin tekdüzen hesap planı kapsamında hesaplarda gösterilmesi konularına değinilmiştir. Daha sonra işletmelerin sürdürülebilir olmalarının, sosyal ve çevresel sorumluluklarını yerine getirmeleri ile ilişkisi araştırılmıştır. İşletmelerin bulundukları çevreye verdikleri zararların en aza indirilmesi ve konuya ilişkin maliyetleri üstlenmelerinin, ancak çevre muhasebesi uygulamaları ile gerçekleştirilebileceği tartışma konusu yapılmaktadır. Ayrıca, işletmelerin çevresel kaynak - çevresel sorumluluklara karşı duyarlılıklarını, çevre muhasebesine ilişkin uygulamalarını ve sürdürülebilir işletme olmalarını açıklayan değişkenlerin test edilmesi amacıyla üretim işletmelerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sustainable development can be defined as that meets the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their own needs. The concept of sustainable development for the enterprise have to be considered of three dimensions of ecomomic, soscial and environmental. Sustainable enterprise approach requires the integration of the economic policies of enterprise with environmental policies and strategies. In a situation where enterprise's economic policy is put into practice different from environmental policy and strategy; this may cause environmental problems, and the informations provided by the accounting department which is measurement function of on enterprise, go far from reality. In this context, it's becoming more important that the environment must be considered in accounting info system for the preventation of environmental problems and sustainable enterprise, besides the sensitivitiy for environmental sources and also environmental responsibilities. In the study, it's reseached that the sensitivity of enterprises for environmental sources and environmental responsibilities as a sustainable enterprise. For the purpose of the study, definition of the sustainability concept in micro and maacro levels, sustianability concept for the environmental activities, environmental responsibilities, pricing of the environmental environmental sources, environmental accounting, environmental life cyce costing, and involving of environment in the monotype accounting system are considered successively. Afterwards, it is researched that the causality between that enterprise having of their social and environmental responsibilities, and being a enterprise is sustainable. It is negotiated that minimizing the environmental damages of enterprises interested with environment where they are being in and claiming the related costs would be realized by studying an environmental accounting. Also, a questionaire designed for testing the variables defining the enterprises that they are sustainable, and their sensitivity for environmental sources and responsibilities besides the applications of environmental accounting. V