Küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan yöneticilerin stresle başa çıkma stretejilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of managers working in small and medium sized enterprises coping with stress depending on some variables
  1. Tez No: 162375
  2. Yazar: MELİKE BOZKURT BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmada, küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan yöneticilerin stresle başa çıkma stratejilerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, medeni durum, işletme ölçeği ve algılanan iş doyum durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2003-2004 yıllarında Denizli ilinin Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan ve rastlantısal olarak seçilmiş toplam 247 yöneticiden oluşmuştur. Araştırmanın verileri, Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği ve araştırmanın bağımsız değişkenlerini içeren Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Stresle başa çıkma stratejilerinin yaşa, eğitim düzeyine, gelir düzeyine ve algılanan iş doyum durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığının istatistiksel analizi için Tek-Yönlü- Varyans Analizi tekniği uygulanmıştır. Ayrıca, bu stratejilerin cinsiyet, medeni durum ve işletmenin ölçek derecesine göre farklılaşıp farklılaşmadığının istatistiksel analizi için t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, KOBÎ'lerde çalışan yöneticilerin stresle başa çıkma stratejilerinin genel olarak gelir düzeylerine ve eğitim düzeylerine göre değiştiğini ortaya koymuştur. Ayrıca yöneticilerin, problem çözme ve kaçınma stratejilerinin cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre farklılaştığı bulunmuştur. KOBÎ'lerde çalışan yöneticilerin kaçınma stratejilerinin eğitim ve medeni durumları ile işletme ölçeği değişkenlerine göre fark gösterdiği de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was examined whether the strategies of the small and medium enterprise managers in coping with were diverging according to the variables like gender, age, educational level, income level, marital status, organizational scale and perceived job satisfaction. The sample used in this study was comprised of 247 managers selected, on a random sampling base, from small and medium sized enterprises situated around the Denizli Organized Industrial Zone in 2003-2004. The data regarding this study was collected through Personal Information Forms incorporating the measures on Strategies for Coping with Stress Inventory as well as other independent variables. One- Way ANOVA technique was used for the statistical analysis of strategies for coping with stress if they diverged with respect to the age, educational level, income level and perceived job satisfaction variables. In addition to this, t-test was used for statistical analysis of these strategies if they diverged with respect to gender, marital status and organizational scale. Findings in this study revealed that the strategies of the managers employed by the small and medium sized enterprises in coping with stress were generally changing according to their income levels and educational levels. Furthermore, it has been observed that problem solving and avoiding strategies of these managers employed by KOBÎs (small and mediumsized enterprises) were observed to diverge with educational level, marital status and organizational scale variables as well.