İki göç arasında yalnız anne olarak kadın
Woman, as a single mother, through two migrations
  1. Tez No: 162392
  2. Yazar: MÜGE BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
149 ÖZET İki Göç Arasında, Yalnız Anne Olarak, Kadın Modernizm içindeki ikinci dalga feminist yaklaşımlar; özcülük, temelcilik ve evrenselcilik gibi indirgemeci tavrı ile günümüz dünyasının meselelerini çözmede yetersiz kalmaktadır. Beyaz Avrupalı feminist anlayışın özcü yaklaşımları geleneksel dişil rolleri evrenselleştirme hatasını doğurmuştur. Ancak feminizm, hem kendi yanılsamalarıyla hem de toplumsal cinsiyet rollerinin yarattığı ideolojik tahakkümle, yine aynı modernizmin aktörlerini kullanarak mücadele etmiştir. Üçüncü dalga postmodern feminist yaklaşımlar; heterojenlik, farklılık, mikro politikaların yerel ve küresel açılımları ile daha ince ayrıntıları tartışmakta ve tikelcilik vurgusu taşımaktadır. Farklılık politikası ırk, toplumsal cinsiyet, cinsel tercih veya etnisite gibi alta düşürülmüş grupların ve bireylerin farklılığını değerli kılmıştır. Heterojenlik, mikropolitika, mikroanaliz gibi söylemler ile fallosantrik yapılanmanın ideolojik çözümlemelerinde, daha açığa çıkarıcı bir tavır oluşmasını sağlamıştır. Post-feminist yaklaşımın kavramlarıyla yapılan bu tez için İzmir/Menemen'in Asarlık yerleşiminde, 2004-2005 tarihlerinde 28 kadınla görüşülmüştür. Alevi ve Şafii Kürt kadınlarının yanında Türk, Arap, Azeri kökenli kadınlarla da görüşme yapılmıştır. Tüm bu kadınların ortak özellikleri, Kürt erkekleriyle evli oluşları ve bu erkeklerin yurt dışına göç etmiş olmalarıdır. İki göç arasında yalnız kalmış annelerle yapılan görüşmelerde, derinlemesine mülakat yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada tartışmaya açılan önermeler, göç ve yoksulluk süreçlerinin, toplumsal cinsiyet rolleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri üzerinedir. Buradan hareketle, fallosantrik ideolojinin kadınlar üzerinde iktidar sağlama stratejileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
150 ABSTRACT Woman, as a single mother, through two migrations. The second wave feminist approaches in modernism, with its reductionist genres like essentialism, determinism, and universalism, have been incapable of solving the issues of our present world. The essentialist approaches of the white European feminist apprehension have procreated the fault of making the traditional feminine roles universal. However, feminism has struggled with both its own illusions and the ideological domination created by the gender roles, by making use of the same actors of modernism. The third wave postmodern feminist approaches like heterogeneousity and diversity discusses on more significant details with the local and global expansions of the micropolitics and are bearing a singularist stress. The policy of difference has rendered the differences like race, gender, sexual preference, or ethnicity, of the groups and individuals valuable who had been made subaltern. It has assured to establish a more illustrative manner in the ideological analysis of phalluscentric constitution, with the discourses like heterogeneousity, micropolitics and microanalysis. For this thesis, in terms of the concepts of post-feminist approaches, applies a field study in Asarlık - Menemen / İzmir, in 2004-2005 and twentyeight women have been interviewed. The women who have Turkish, Arabic, and Azerbaijani origins have been interviewed, as well as the Kurdish ones who are 'Alevi' and 'Şafii'. The common characteristics of all those women is their being married to Kurdish men who have migrated to foreign countries. A deep interviewing method has been adopted in the conversations with the mothers who have become single through two migrations. The propositions offered in the survey to be discussed are on the positive and negative influences of the processes of migration and poverty on the gender roles. By starting from this point, the strategies of constituting a power of phalluscentric ideology on women have been examined.