Uluslararası aktörler bağlamında Azerbaycan'ın güvenliği
Security of Azarbaijan in the context of international actors
- Tez No: 162391
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİRET HÜRESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu araştırmanın, temel amacı Soğuk Savaş sonrası dönemde birtakım devletler ve uluslararası örgütler gibi uluslararası aktörlerin Azerbaycan'ın güvenliğinin sağlanmasında sahip oldukları rolün bilimsel olarak analiz edilmesidir. SSCB'nin dağılması ile bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan, jeopolitik konumu ve sahip olduğu doğal kaynaklarla uluslararası alanda önemli bir konuma gelmiştir. Bağımsızlık elde edildikten sonra Güney Kafkasya'da meydana gelen gelişmeler Azerbaycan' m uluslararası alanda sahip olduğu konumunun belirlenmesinde büyük rol oynamıştır. Soğuk Savaş sonrası çok istikrarsız bir bölge olarak ortaya çıkan Güney Kafkasya bölgesinde yer alan Azerbaycan birtakım ülke içi ve ülke dışı sorunlarla yüzleşmiştir. Bu nedenle, ulusal güvenliğin sağlanması meselesi Azerbaycan' m politik gündemim sürekli meşgul eden ve Azerbaycan' m dış politika tutumunu büyük oranda etkileyen bir faktör olmuştur. Ulusal güvenliğin sağlanması kapsamında en önemli aşama Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin oluşturulması olmuştur. Fakat sadece ülke güvenliğinin değil, aynı zamanda bölge güvenliğinin de sağlanmasına ihtiyaç duyulduğundan bu çerçevede Rusya, Türkiye, ABD, İran, Gürcistan ve diğer devletlerle yapılan görüşmeler ve BM, AGİT, NATO gibi uluslararası örgütler kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler büyük önem arz etmiştir. Bölgesel sorunların çözüme kavuşturulmasında etkin bir uluslararası mekanizmanın yokluğunun bilincinde olan Azerbaycan, uluslararası örgütlerin güvenlik sisteminde yer alarak bölgesel sorunların çok taraflı oluşumlar çerçevesinde çözümü yönünde adımlar atmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this research is to analyse the role that the international actors such as states and international organisations have had in ensuring the security of Azerbaijan after the Cold War. After the collapse of the USSR, with its geopolitical location and national resources Azerbaijan had an important position in the international arena. After it gained independence, some developments in South Caucasus played significant role in determination of Azerbaijan's position in international arena. Azerbaijan, which is located in South Caucasus that has come on the scene as a very unstable region after the end of the Cold War, has faced some internal and external problems. Therefore, the issue of ensuring the national security appeared as a factor that permanently occupied the political agenda and influenced foreign policy attitudes of Azerbaijan. The formation of Azerbaijan's armed forces has been the most significant phase within the scope of ensuring national security. But due to the need for not only the security of the country, but also for the security of the region, the held negotiations in this context with Russia, Turkey, USA, Iran, Georgia and other states, and the activities within the framework of international organisations such as UN, OSCE, NATO have been too important. Being aware of the lack of an effective international mechanism for the resolution of regional problems, Azerbaijan took some steps within the framework of multilateral formations by participating in the security system of international organisations.