El- Fuşenci'nin İbretu'n-Nâzırîn adlı eserinde Timur Devri olayları: Metin, çeviri ve değerlendirme
Events of Tamerlane's period in al- Fushanjî's book of Ibrat al-Nâzirin: Text, translation and evaluation
  1. Tez No: 162415
  2. Yazar: AHMAD HESAMİPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Timurlular döneminde yasılmış olan tarih kitaplarından birisi de Mesihî mahlastyia tanınan Mııhammed b. Mahnıud b. Fahreddin ei-Fuşenci'nin“.İbretu'm- Nâzırîıf adlı eseridir. Dünyada tek nüshası British Musenm'da bulunan ve şimdiye kadar hiçbir araştırmacı tarafından yayınlanmamış olan bu eser, hilkatten Timur'un ölümüne kadar (807/1405) olan olayları içeren genel bir dünya tarihidir, 838/1434-35 yılında başkent Herat'ta Farsça olarak kaleme alman bu eserin özellikle mukaddimesi ve Timur devri olaylarını anlatan son bölümü Timurlu tarihi açısından oldukça önemli bilgiler içermektedir. Bu çahşmada”/6#'e/M 'n-Nâzırin" adlı eserin Mukaddimesi ile Timur Devri Olay lan Türkçeye tercüme edilmiş ve dönemin diğer kaynakları ile karşılaştırılıp bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the sources which were written during the Timurids was Ibreiu 'n-Nâzırîn of Mohammad ibn Mahmud ibn Fakhraddin al-Fushand who was known as Masihi Ihretu 'n-Nâzırîn, which is a general world history from the Creation to the end of Timur's reign (807/1405), was written in Herat in 838/1 434-1435 in Persian and the sole Manuscript of it is kept in Britsfa Museum. This hook contains very important information especially about the Timurid Period. In this study Mukaddime (Introduction) and the last part which entitled“Period of Tamerlane”of Ibretu 'n-Nâzırîn translated into Turkish and evaluated by comparing other sources of the Timurid period.