Günümüzde kişiye özel tüketim anlayışı ve uygun üretim modeli araştırması
Concept of customized product consumption and feasible production model research
  1. Tez No: 162431
  2. Yazar: MURAT KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler, pazardaki değişimlerle başa çıkabilecekleri yeni stratejiler geliştirmek zorundadırlar. Pazarlama ve üretim teorileri evrim geçirerek, bireysel pazarlama ve kişiye özel üretimi mümkün hale getirmektedir. Kitlesel kişiye özel üretim, müşteriye özel ürün ve hizmetleri, kitlesel üretim sistemlerinin verimliliğiyle sağlayarak bu değişimle başa çıkabilmektedir. Kitlesel kişiye özel üretim, işletmeler için sürekli artan müşteri talepleri ve değişken şartlarla baş etmenin yollarından biri olarak gözükmektedir. Kitlesel kişiye özel üretim için çok yönlü stratejik uygulamaların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, pazarda yaşanan değişimi ortaya koymak ve bu değişimin üretim tekniklerine olan etkisini tartışmaktır. Bu çalışmada ayrıca kitlesel kişiye özel üretimi mümkün kılan kritik başarı faktörleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, companies have to enhance new strategies to keep pace with changes in the market. Theories of marketing and production evolve to possible individual marketing and customize production. Mass customization meets this challenge by offering individually customized goods and services with mass production efficiency. Mass customization is presented as one of the ways to deal with the increasing demanding and turbulent environments. Achieving mass customization requires the development of multidimensional strategic capabilities. The purpose of this study is to discuss the changes in market and its influence on production techniques. Also examines the key success factors for applying mass customization.