Sosyolojik açıdan giysiler ve kadın
Costumes and woman from sociological perspective
- Tez No: 162432
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALE OKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET SOSYOLOJİK AÇIDAN GİYSİLER VE KADIN Giysi modası tarihinin kadınların tarihi olduğu düşüncesi kadının cinsiyet rolleri ve toplumun ataerkil yapısı ile uyumlu bir biçimde ilerlemektedir. 21. yüzyılda giysi modasının hedefi, giyim eşyalarına anlam kazandırmaya yönelik ürünler sunmaktır. Bu ürünler, tasarımcıların ve pazarın kurguladıkları kadiri kimlikleriyle uyum içindedir. Günümüzde modanın bireyi hem farklılaştıran hem de aynılaştıran ikili doğası cinsiyetler arasında değişimler yaratmaya devam etmektedir. Toplumsallaşma sürecinde Türk kadım, giysilerle ve süslenme ile erkeklerden daha fazla ilişkilendirilir. Bu süreç kadının toplumsal cinsiyet rolleri ile yalandan ilişkilidir. Modanın en hızlı değişen ve kadınlar ile en fazla ilişkilendirilen alam giysiler ile ilgilidir. Tanzimat döneminden bugüne giysi modası, cinsiyet rolleri açısından dayatılan toplumsal beklentilerin oluşmasında etkili bir rol oynamaktadır. Bu süreçte giysi tasarımcıları, kuşkusuz oldukça etkilidirler. Bu çalışmada giysi ve moda kavramı toplumsal cinsiyet kavramı bağlanımda, farklı teorik çerçevelerin ışığında ele alınmıştır. Temel argüman Türk kadın giysilerine modanın ve moda tasarımcılarının önemli bir etkisi olduğudur. Ayrıca İzmir ve İstanbul'da yaşayan 8 Türk Haute Couture moda tasarımcısı ile yapılan derinlemesine mülakat tekniğiyle görüşmelerin yardımıyla modanın kadının cinsiyet rollerine olan etkisi ortya konmuştur. Sonuç olarak giysi modasının Türk kadınlarının toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak değişim gösterdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca moda tasarımcılarının yarattıklarıyla kadın giysilerinin belirlenim sürecine katkılan olduğu gözlenmiştir. 233
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COSTUMES AND WOMAN FROM SOCIOLOGICAL PERSPECTIVE The idea of similarity between the history of fashion and the history of women is often recognized as a key point of the idea of gender roles and patriarchal structure of the societies. Today, the aim of the fashion is to present fashionable products through to add lots of meanings to apperals.These products are more related with the ideal women identities which is constructed by designers and market place in general. Nowadays the dualistic nature of fashion which is not only differentiated the individual but also equalized is still continuing to create metamorphosis between both sexes. Turkish women are more connected with the costumes and adornments comparing with men during the socialization period which deals with the gender roles of women. The most rapidly changing and defining as feminine sphere of fashion includes costumes. Costume and fashion had great effect on gender roles in Turkish society since the period of the Ottoman reformation. Undoubtly, fashion designers had also great effect in the same period. In this study costume and fashion concepts are closely linked to the gender term in the light of different theoretical frames. The main hypothesis is that fashion and fashion designers have great effect on Turkish women's dresses. Additionaly, with the help of in-depth interviews applied to 8 Turkish Haute Couture designer living in İstanbul and Izmir, the fashion in all its forms effects on gender roles of women had been stated. As a result it is said that costume and fashion changes are closely linked to the gender roles of Turkish woman. This reaction can be observed most clearly within the creations of fashion designers. 234