Türkmen şairi Mollanepes'in bütün şiirleri (giriş-inceleme-metin-dizin)
Mollanepes's poems Turkmen literature
- Tez No: 162437
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarına kavuşan Türk Cumhuriyetleri'nin tarihi, kültürü, dil ve edebiyatları üzerine çalışmalar büyük bir hız kazanmıştır. Türkiye'de de Türkmen edebiyatı üzerine çalışmalar 1991 yılından sonra çok önemli bir noktaya gelmiş ve bir hayli eksil olan bir alan aydınlatılmaya çalışılmıştır. Tezimizin amacı Türkmenler arasında çok sevilen bir şair olan Mollanepes'in şiirlerini incelemek ve onun Türkmen edebiyatı tarihindeki yerini tespit etmektir. Bu çalışmada önce Türkmenler ve Türkmenistan' m tarihi ve coğrafi yapısı ile XTX. yüzyıla kadarki Türkmen edebiyatı hakkında bilgi verilmiştir. Şairin hayatı ve eserleri, hakkında yapılan çalışmalar, şiirlerinde kullandığı nazım şekilleri ve şiirlerinde işlediği konular örnekleriyle birlikte verilmiştir. Mollanepes'in 74 şiiri Türkmen Türkçesi ve Türkiye Türkçesi olarak metinler kısmında yer almaktadır. Son olarak da çalışmamızla ilgili olarak bibliyografya verilmiştir
Özet (Çeviri)
The studies on the Hstory,culture,language and literature of Turkic Republics which have had independence after the speration of Soviet Union in 1991. The studies about the Turkmen literature have taken a big importance after 1991 and this subject which has been tried to be completed.The aim of this work is to research the poems of Mollanepes who was loved by Turkmen people and to determine his place in the history of the Turkmen literature. In this study,the information about the history and geographic position of Turkmenistan and the Turkmen literature untill the XTXth. century have been given.The investgation about the poet's life and his written work,the types of verse,the subject he used in his poems have been presented using examples.The 74 poems of Mollanepes have placed in the text in Turkmen turkish and Türkiye turkish.As a result, the bibliography about our study has been presented.