Türkmen şairi Kerim Gurbannepesov -hayatı, edebi kişiliği ve eserleri-
Turkoman poet Kerim Gurbannepesov -His life, literary character and works-
- Tez No: 92932
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEMDAR MUSTAFA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Ill ÖZET Sovyetler Birliği'nin dağılması, aynı dili ve kültürü paylaşan çok sayıda Türk soylu bağımsız devletin veya özerk topluluğun ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Buna paralel olarak, bugünkü Türk Dünyası içerisinde yer alan bu devlet veya özerk toplulukların kültürel ve edebî birikimlerine yönelik bilimsel çalışmaların yapılması da gündeme gelmiştir. Bu çalışmalar, henüz istenilen seviyeye ulaşmamış olmakla birlikte, artarak devam etmektedir.“Kerim Gurbannepesov'un Hayatı, Edebî Kişiliği ve Eserleri”adlı bu çalışmada da, Türkmen edebiyatının çağdaş şairlerinden olan Kerim Gurbannepesov üzerinde durulmuş ve çalışma, 'Giriş' dışmda üç bölümden oluşmuştur. Çalışmanın 'Giriş' bölümünde Türkmen edebiyatına genel bir bakış ve şairin yaşadığı dönem üzerinde durulduktan sonra; birinci bölümde, şairin hayatı ve edebî kişiliği; ikinci bölümde, şairin eserleri; üçüncü bölümde ise, şairin Türk Dünyası edebiyatındaki yeri ve önemi ele alınıp incelenmiştir. Çalışmanın 'Sonuç' kısmında bir özet yapılmış, 'Kaynakça'da da, istifade edilen kaynaklar sıralanmıştır. 'Örnek Metinler'de ise, şaire ait metinler, hem Türkmen, hem de Türkiye Türkçesi ile birlikte verilmiştir. Yapılan çalışma göstermektedir ki Kerim Gurbannepesov, edebî kişiliğiyle, sanatıyla ve eserleriyle son dönem Türkmen edebiyatımn en önemli edebî şahsiyetlerinden birisidir. Kerim Gurbannepesov, Sovyetler döneminde de Sovyetler Birliği içinde bulunan Türk topluluklarının pekçoğunda, Rusçaya çevrilerek gazete ve dergilerde yayınlanan şiirleriyle tanınıp bilinmektedir. Sonuç olarak denilebilir ki Kerim Gurbannepesov, Türkmen edebiyatını temsilen, Türk Dünyası edebiyat tarihlerine, her seviyedeki ders kitaplarına ve antolojilere girmesi gereken edebî bir şahsiyettir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A large number of Turkic independent states or autonomous groups, sharing the same language and culture, emerged as an outcome of the separation of USSR. This development also paved the way for new scientific works and researches which analyse the culture and literature of these states and autonomous groups making up the World of Turkish Nations. The number of such scientific works increase every day. One of the modern poets of Turkoman literature, Kerim Gurbannepesov is the subject matter of this work,“The life, Literary Character and Works of Kerim Gurbannepesov”. The work is consisted of three parts and an introduction. The introduction covers a survey of Turkoman literature and the period of the poet. The first part deals with the personal and literary life of the poet; the second part deals with his works and the third part analyses the importance of the poet and his works in the literature of Turkish Nations. The conclusion is a summary and bibliography is a list of source books and articles.“Sample Texts”consists of both Turkoman Turkish and Turkish Republic Turkish versions. It is clear that Kerim Gurbannepesov is one of the most eminent poets of late Turkoman literature with regard to his personality, his art and works. Furthermore Kerim Gurbannepesov is a well known poet in many of the Turkish groups within ex- USSR thanks to his poems translated into Russian and published in various newspaper and magazines. As a conclusion there is much merit in including Kerim Gurbannepesov in all school books and antologies as a representative of Turkoman literature.