Türkmen şairi Ketibi (Hayatı- edebi kişiliği ve şiirleri)
Turkmen poet Ketibi( His life- literary view and poems)
  1. Tez No: 241421
  2. Yazar: AYLİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız, on dokuzuncu yüzyıl Türkmen şairi Ketibi'yi bütün şiirleriyle tanıtmak, bu şiirleri akademik ve popüler çalışmalarda kullanılabilecek nitelikte sunmaktır.Türkmen Şairi Ketibi (Hayatı, Edebi Kişiliği Ve Şiirleri) adını taşıyan yüksek lisans tez çalışmamız, Önsöz, Giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir.Giriş'te, on dokuzuncu yüzyıla kadarki ve on dokuzuncu yüzyıldaki Türkmen edebiyatı, konuyla ilgili kaynaklardan yararlanılarak özet halinde tanıtılmıştır.Birinci bölümde, Ketibi'nin hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Şairin hayatı hakkındaki bilgilerin çok az ve çelişkili olduğu görülmüştür.Şairin edebi kişiliği, şekil ve muhteva olmak üzere iki cepheden incelenmeye çalışılmıştır. Kullandığı nazım şekilleri, nazım birimleri ve vezinler hakkında bilgi verilmiş; şiirlerinde ele aldığı konular alt başlıklar halinde tanıtılmıştır.Çalışmamızın ikinci ve ana bölümü, Ketibi'nin şiirlerinin önce Latin harflerine, sonra da günümüz Türkçesine aktarıldığı kısımdır. Burada, şairin günümüze ulaşan toplam seksen bir şiiri aktarılmıştır. Aktarmada, Şahmuhammet Gandımov tarafından hazırlanan ve 1997 yılında Aşgabat'ta yayınlanan ?Ketibi Goşgular? isimli kitap esas alınmıştır. Aktarma esnasında, gerekli görülen kelimelerin anlamları, sayfa altında verilmiştir. Bu yolla, başta ifade ettiğimiz hedefe yaklaşılmak istenmiştir.Çalışmamız, Sonuç ve Kaynaklar bölümleriyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce Ketibi who is nineteenth century Turkomen poet with his all poems, to present these poems which can be used in popular and academic studies is, to provide quality.This master thesis called Turkomen poet Ketibi (his life, his literary view and poems) composes of preface, introduction and two chapters.In introduction, Turkomen litarature until nineteenth century and in nineteenth century, has been presented as a summary by investigating resources related to the subject of this study.In the first chapter, information is given about Ketibi?s life and his literary view. It has been seen that information about poet is insufficient and contadictory.Poet?s literary view is tried to be investigated from two perspectives, form and content. Information is given about verse forms he used, verse units and meters; topics discussed in his poems are introduced in the subtitles.The second and the main chapter is the part in which Ketibi?s poems are transfered in Latin alphabet and then in today?s Turkish. Poet?s eightyone poems which have reached today are located in here. In transfer, prepared by Şahmuhammet Gandimov and published in 1997, in Ashgabat, ?Ketibi Goşgular? novel is based.During transfering, meaning of neccessary vocabularies are put at the bottom of page. With this way, it is aimed that closing purpose which is mentioned at the beginning.The study is completed with conclusion and Resources chapter.